Какво означава кандидатурата на Украйна за ЕС и какво предстои
Скептицизмът на някои държави е продиктуван от незадоволителната борба с корупцията в България и Румъния
Тази седмица Украйна направи още една стъпка към членството в Европейския съюз, след като Европейската комисия препоръча официален старт на преговори за присъединяване. Предложението идва с условия, които Киев трябва да изпълни, и може да бъде одобрено от лидерите на Европейския съюз през декември, когато ще обсъдят темата.
Членството на Украйна в Блока би затвърдило ориентацията на Украйна на Запад, която руският президент Владимир Путин се опита да осуети с войната. Актът на агресия обаче само стимулира усилията на европейските нации да изградят връзки с Украйна в бърз порядък.
Но както историята показва, пътят на присъединяването към Европейския съюз може да бъде дълъг с препятствия, включително липсата на единство сред членовете на общността относно разширяването.
Какво на практика представлява стартът на преговори за членство?
Държава, която започва преговори за членство в ЕС, има перспективата да се присъедини към Блока, след като изпълни определени политически и икономически критерии и извърши реформи, за да приведе законите и стандартите си в съответствие с тези на Европейския съюз. В случая на Украйна, Европейският съюз постави седем етапа в различни области като съдебните реформи и медийната свобода. Киев все още работи, за да завърши три от тези стъпки.
При официален старт на преговорите двете страни ще работят по 35 теми, които обхващат въпроси от околната среда до финансовите пазари, за да се гарантира, че законодателството и стандартите на Украйна са в съответствие с тези на Блока.
Колко време отнема процесът по присъединяване?
Отговорът на този въпрос варира значително – най-новият член на Блока – Хърватия – изчака 10 години преди кандидатурата ѝ да бъде официално приета през 2013 г. В същото време Турция е кандидат от 1999 г. Лидерите на Блока дадоха ясно да се разбере, че бърза писта няма. Но Украйна спечели статут на кандидат само четири месеца, след като президентът Володимир Зеленски официално подаде молба. За сравнение, Албания трябваше да чака пет години, за да получи статут на кандидат.
Как Украйна стигна до този етап толкова бързо?
Украйна отдавна имаше амбиции за членство в Европейския съюз, но перспективата за това изглеждаше далеч. Военното нападение на Русия незабавно промени това и даде тласък на цялостната политика на разширяване на Блока. Пробивът за Украйна дойде с посещение на високо ниво в Киев през юни на канцлера на Германия Олаф Шолц, президента на Франция Еманюел Макрон и премиера на Италия Марио Драги.
Може ли Украйна да отговори на изискванията на Европейския съюз?
Нейното най-голямо предизвикателство ще бъде да завърши сложни реформи – особено срещу корупцията – и това, докато все още води война с Русия. Органите за борба с корупцията дават слаби резултати без съдебно преследване срещу висши служители. Това е факт въпреки обещаните разследвания на висши фигури, свалени от власт. Медийният пейзаж в страната пък е подвластен почти изцяло на олигарси милиардери. Преди началото на войната чуждестранните наблюдатели пък последователно цитираха компрометираната съдебна система като пречка за инвестициите. Украйна е на 122-ро място от 180 държави в индекса за възприятие на корупцията на Transparency International.
А украинците подкрепят ли влизането в Европейския съюз?
Наклонът на украинското общество към Европа е движещата сила на напрежението с Русия. Все пак подкрепата за членство в Блока не е универсална. Само месец преди инвазията на Русия проучване на социологическата група Rating Group показа, че 65% от респондентите подкрепят присъединяването. До юни същата година проучване на същата агенция показва, че тази цифра е скочила до 87%. Изследването показа широка подкрепа сред всички региони и възрастови групи.
Кой друг се опитва да влезе в Европейския съюз?
Молдова и Грузия също получиха препоръки от Европейската комисия да станат кандидат. Босна и Херцеговина също може да започне официални преговори, ако постигне значителен напредък в реформите. Косово, която не е призната като държава от шепа членове на Европейския съюз, търси статут на кандидат от 2016 г., но все още не е получила покана.
Други нации успяха да стигнат до вратата, но чакаха години за старт на преговорите. Те включват Черна гора, Сърбия, Албания и Северна Македония, срещу чието влизане доскоро бе България.
Премиерът на Албания Еди Рама осъди липсата на напредък, особено блокадата от страна на България за Северна Македония, като каза на среща на върха в Брюксел, че задънената улица всъщност предлага „нежелана помощ“ на Путин.
Кой е против разширяването на Европейския съюз?
Разочарованието на страните от Западните Балкани произтича от усещането сред европейските лидери, че разширяването на Блока ще създаде допълнителни проблеми. Този страх се дължи на проблемите около Унгария и Чехия с върховенството на закона и на незадоволителната борба на България и Румъния срещу корупцията. Въпреки това дори скептични лидери като Макрон се стремят да влеят нова сила в процеса по разширяване, стига той да бъде съчетан с вътрешни промени.
Нидерландия и Дания също изразяват резерви относно перспективите за присъединяването на Украйна.