Загуба или капан: Какво се крие зад изтеглянето на руската армия от Херсон?
Великобритания смята, че това е унижение за Русия, а бившият руски президент Медведев казва, че страната още не е използвала целия си арсенал от оръжия
Великобритания смята, че изтеглянето на Русия от Херсон е унижение за руската армия. На този фон бившият руски президент Дмитрий Медведев заяви, че Русия все още не е показала на какво е способна. Може ли всъщност крачката назад да се превърне в отскок за Кремъл?
Изтеглянето на Русия от единствената регионална столица в Украйна, която бе превзета от началото на инвазията през февруари, е поредното унижение за нейната армия, но Москва продължава да представлява заплаха, заяви британският министър на отбраната Бен Уолъс. По думите му това е „пореден стратегически провал за тях“.
През февруари Русия не успя да превземе нито една от основните си цели, освен Херсон. Сега, след като и тази бе предадена, обикновените хора в Русия със сигурност трябва да се запитат „За какво бе всичко това?“, каза Уолъс, цитиран от Reuters.
Изтеглянето на Русия в петък бележи третото голямо отстъпление от войната и първото от толкова голям град. Уолъс каза, че руската армия е претърпяла огромна загуба на животи в замяна на международна изолация и унижение, а Украйна ще напредва с подкрепата на Великобритания и международната общност.
И въпреки че изтеглянето е добре дошло, никой няма да подценява продължаващата заплаха от Руската федерация“, подчерта той.
Русия все още не е показала всичко
Днес Русия изгражда равен световен ред за бъдещето и се бори сама срещу Запада, като същевременно защитава гражданите си и връща земите си, каза в събота заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев, цитиран от ТАСС. Според него страната прави всичко възможно, за да спаси живота на своите военнослужещи и цивилни при изпълнение на бойни задачи. Коментирайки използваните оръжия, той каза:
По причини, очевидни за всички разумни хора, Русия все още не е използвала целия си арсенал от оръжия. Нито е поразила всички възможни вражески цели. Всичко с времето си."
Капан ли е изтеглянето от Херсон?
Според генерал сър Ричард Ширеф, бивш заместник-върховен главнокомандващ на НАТО, този ход може да се окаже капан за украинските сили, които наскоро постигнаха впечатляващи успехи на юг. Не трябва да приемаме нищо, което руснаците казват, за чиста монета, така че мисля, че първият въпрос е да разберем какво се случва, посочи той.
Няма да седя тук и да казвам, че това не е капан. Никога не приемайте казаното от руснаците за чиста монета“, коментира Ширеф пред Sky News.
Кореспондентът на медията в Москва Даяна Магнай описва изтеглянето като „крайъгълен камък“. По думите й стотици цивилни са били евакуирани от Херсон заради боевете в района. Тя не вижда смисъл от окупацията на градове, които никога не са се чувствали свързани с Русия.
Донецка и Луганска област са друго, защото през последните 8 години те бяха самопровъзгласили се републики. Херсон и Запорожие бяха много, много различно нещо. Имаше много загубени руски животи, опитвайки се да превземат тази територия, опитвайки се да задържат тази територия. И сега те се изтеглиха от нея. Това е важен крайъгълен камък.“
Според Шон Бел, пенсиониран вицемаршал, изтеглянето от Херсон не е „капан“, но въпреки това е важно да се запитаме: „Защо сега?“
Ясно е, че руският приоритет е в Донбас. Ако го погледнете от чисто военна гледна точка, като имате хиляди ваши войници, изолирани в Херсон, обкръжени, създавайки логистично предизвикателство, а губите битката в Донбас, няма смисъл. Така че изтеглянето от Херсон и пренасочването им изглежда има много повече смисъл“, обясни той пред Sky News.