Китай влиза във войната за чиповете с 40-милиарден фонд
Пекин понесе тежък удар от САЩ, след като на водещи американски производители им беше забранено да продават на Китай
Китай се готви да стартира нов подкрепян от държавата инвестиционен фонд, който има за цел да набере около 40 милиарда долара за своя сектор на полупроводниците. Това казаха пред Reuters двама запознати с въпроса, докато страната увеличава усилията си да догони САЩ и други конкуренти.
Вероятно това ще бъде най-големият от трите фонда, стартирани от Китайския инвестиционен фонд за интегрални схеми, известен също като Големия фонд.
Неговата цел от 300 милиарда юана (41 милиарда долара) надминава другите подобни фондове, създавани през 2014 г. и 2019 г., които според правителствени доклади са събрали съответно 138.7 милиарда юана и 200 милиарда юана.
Една от основните области на инвестиции ще бъде оборудване за производство на чипове, според неофициалната информация.
Президентът Си Дзинпин отдавна подчертава необходимостта Китай да постигне самодостатъчност при полупроводниците. Тази необходимост стана още по-неотложна, след като Вашингтон наложи серия от мерки за контрол на износа през последните няколко години, позовавайки се на опасения, че Пекин може да използва усъвършенствани чипове, за да засили военния си капацитет.
През октомври САЩ наложиха санкции на Китай, като отрязаха страната от достъпа до усъвършенствано оборудване за производство на чипове. Япония и Холандия предприеха подобни стъпки.
Новият фонд беше одобрен от китайските власти през последните месеци, казват двама от източниците на Reuters.
Министерството на финансите на Китай планира да допринесе с 60 милиарда юана. Засега не е ясно кои са другите участници в пълненето на фонда.
Всички източници отказаха да бъдат идентифицирани, тъй като дискусиите са поверителни.
Информационната служба на Държавния съвет, която обработва медийни запитвания от името на правителството, финансовото министерство и Министерството на промишлеността и информационните технологии, не отговори веднага на исканията на Reuters за коментар.
Големият фонд също не отговори веднага на исканията за коментар.
Инвестициите досега
Процесът по набиране на средства вероятно ще отнеме месеци и не е ясно кога ще бъде стартиран третият фонд или дали ще бъдат направени допълнителни промени в плана, казаха първите два източника.
Поддръжниците на предишните два фонда на Големия фонд включват финансовото министерство и държавни организации с дълбоки джобове, като China Development Bank Capital, China National Tobacco Corporation и China Telecom.
През годините Големият фонд е предоставил финансиране на двете най-големи леярни за чипове в Китай – Semiconductor Manufacturing International Corporation и Hua Hong Semiconductor, както и на Yangtze Memory Technologies, производител на флаш памет и редица по-малки компании и фондове.
Въпреки тези инвестиции китайската индустрия за чипове има проблем да играе водеща роля в глобалната верига на доставки, особено за усъвършенствани чипове.
Инвестиционни мениджъри
Големият фонд обмисля да наеме поне две институции, които да инвестират капитал в новия фонд, казаха тримата източника на Reuters.
Няколко високопоставени служители и бивши служители в SINO-IC Capital, единственият мениджър на първите два фонда на Големия фонд, са разследвани от китайския орган за борба с подкупите от 2021 г.
Въпреки това се очаква SINO-IC Capital да остане един от мениджърите на третия фонд.
SINO-IC Capital не отговори веднага на искането за коментар.
Китайски служители също са се свързали с China Aerospace Investment, инвестиционното звено на държавната China Aerospace Science and Technology Corporation, за да обсъдят да бъдат един от мениджърите, казаха двама от хората.
China Aerospace Investment не отговори веднага на искане за коментар.