Китайските производители на литий създадоха таен картел
Едни от най-големите компании в сектора са се договорили да продават суровината си при фиксирана минимална цена
Най-големите производители на литий в Китай се съгласиха тази седмица да определят минимална цена от 250 000 юана (36 380 долара) за тон литиев карбонат. Това казаха пред Reuters шестима души, запознати с въпроса. Целта на създадения картел е да забави спада в цената на суровината, използвана в батериите за електромобилите.
Цената е била договорена във вторник от около 10 компании, включително Tianqi Lithium и Ganfeng Lithium, които се срещнаха в кулоарите на конференция в Нанчанг в Южен Китай, каза един човек, присъствал на срещата, и петима други информирани за дискусиите.
Ganfeng каза в отговор на въпрос от Reuters, че не са провеждани дискусии за минимална цена.
Ganfeng винаги настоява, че цените на продуктите трябва да се определят от пазара и никога няма да поеме инициативата да контролира цените, за да повлияе на пазара“, каза представител на компанията в имейл.
Добавя се, че нито една компания в бранша няма такива възможности.
Tianqi отказа коментар.
Zhicun Lithium, един от най-големите производители на литиев карбонат в Китай, също беше представен на срещата, казаха четирима от източниците на Reuters, но не можаха да бъдат открити за коментар.
Договарянето на минимална цена идва, когато цените на лития се понижават поради значителното забавяне на търсенето на електрически превозни средства (EV) в Китай, най-големият пазар в света.
Спот цените се сринаха с повече от 60% след пика си в края на ноември, като спадът набира скорост през последните седмици поради нарастващата ценова война на китайския автомобилен пазар.
Не е ясно колко дълго компаниите, които представляват повече от половината производство на литиев карбонат в Китай, ще спазват минималната цена.
Спот цените паднаха до 220 000 юана за тон в петък, според седмична ценова оценка от Fastmarkets, което е понижение спрямо 260 000 юана седмица по-рано.
Оферти до 150 000 юана също се видяха на пазара тази седмица, тъй като търговците се стремяха да пласират нарастващите запаси, каза купувач на производител на батерии, който не е присъствал на срещата на производителите на литий.
Определянето на минимална цена трябва да засили пазарните настроения и да предпази цените от по-нататъшен спад“, каза човек, присъствал на срещата.
Някои купувачи обаче са скептични, че производителите ще се придържат към минималната цена, като се има предвид слабото търсене.
Ако не купуваме, някой в крайна сметка ще намали цената“, каза купувач на литиев карбонат, информиран за решението.
Участниците в срещата също обсъдиха планираното стартиране по-късно тази година на фючърси за литиев карбонат на борсата в Гуанджоу, според двама от хората – още един ход, който може да помогне за стабилизиране на цените.