Компанията, която се готви за „строителство“ на Луната
Стартиращата компания ICON спечели договор с НАСА и все по-усилено работи в посока разрастване на сегмента 3D принтирани къщи
Базираната в Остин, Тексас, компания ICON - която се занимава с 3D принтирани къщи, се очаква до края на десетилетието да започне строителство на Луната. От стартирането си през 2017 г. компанията получи близо половин милиард долара финансиране, спечели договор с НАСА и се свърза с влиятелни архитекти като Бярке Ингелс. Ако всичко върви по план, ICON ще строи на Луната преди края на десетилетието.
Първата къща на компанията беше представена през 2018 г. и оттогава нейните операции се разраснаха, от колекция от шест къщи през 2020 г. до общност от 100 жилища на север от Остин, която в момента е в процес на изграждане (най-голямата печатна общност в САЩ). На всеки етап отпечатъкът на имотите се е увеличил от 350 квадратни фута до над 2000 квадратни фута, тъй като технологията е напреднала и 3D отпечатаните домове са преминали от прототип през новост към сравнително масови.
Успехът на 3D отпечатани жилища
От проучване проведено от Pew Research Center през 2021 г., става ясно, че около половината американци съобщават, че достъпните жилища са „основен проблем“ в техния район. Друго проучване изчислява, че в САЩ има дефицит на предлаганите жилища от 3.8 млн. единици.
Иновативните начини за изграждане на жилища са обещаваща стъпка към създаването на по-достъпни жилища“, казва Пеги Бейли, вицепрезидент по сигурността на жилищата и доходите пред CNN.
Успехът на 3D отпечатаните жилища може да зависи от това как се възприемат от бъдещите жители. „Едно нещо, което трябва да имате предвид при всяка иновация в жилищното строителство, включително 3D-разработката е, че жилищата трябва да се вписват в пазара на наеми и да бъдат с качеството и стила, в които всеки човек би искал да живее“, казва тя .
Всъщност ICON организира глобален архитектурен конкурс, насочен към проектиране на достъпни, красиви и достойни 3D отпечатани домове, които могат да бъдат построени за под $99 000. Конкурсът под името Initiative 99, е разработен като част от инициативата Project Olympus, която проучва изграждането на 3D отпечатани структури на Луната.
Лунните концептуални проекти, създадени в сътрудничество с Bjarke Ingles Group, бяха пуснати през 2020 г., а през ноември 2022 г. ICON сключи договор от НАСА за 57 милиона долара, а целта му е да завърши с тестово строителство на Луната.
Вместо с Lavacrete (бел.ред – специфична смес, която се използва при изработката на 3D принтирани къщи), ICON експериментира с използването на лунен реголит, богатия на минерали прах, който покрива повърхността на Луната. Реголитът може да бъде разтопен с лазер и превърнат в подобен на керамика материал, който е твърд, издръжлив и абсорбиращ радиацията, обясни Джейсън Балард, съосновател на ICON.
Части от строителната система са тествани във вакуум и след това ще бъдат тествани в симулирана лунна гравитация, преди да бъдат изпратени на Луната през 2026 или 2027 г., добави той. Главният изпълнителен директор подчерта, че все още няма планове за лунна база, но тестовете на ICON ще представляват значителна стъпка в тази посока.
Растящ интерес
През последните години интересът около 3D – принтирането не спира да расте. Дубай си е поставила за цел до 2030 г. 25% от новопостроените сгради да бъдат изградени посредством 3D.
Първата многоетажна 3D отпечатана сграда в САЩ беше открита през септември 2022 г., а най-високата подобна в света е 9.9 метра – триетажна къща в Саудитска Арабия, завършена миналия ноември – и двете са реализирани чрез технология от датската компания COBOD.
ICON също има планове да отпечата многоетажни сгради
Чувствам, че бъдещето може да бъде невероятно“, каза Балард.