Лидерите на ЕС с твърда позиция относно Великобритания
Страната ще остане на единния европейски пазар, ако спазва 4-те основни свободи
Позицията на лидерите на страните от ЕС, която приключи в сряда, намалява шансовете на Лондон за излизане от ЕС при благоприятни за него условия.
"Ние се надяваме, че в бъдеще ще можем да запазим Великобритания като близък партньор и очакваме, че Обединеното кралство ще заяви намеренията си в тази насока. Всяко споразумение, което ще бъде сключено с Великобритания като трета страна следва да се основава на баланса между правата и задълженията. Достъпът до единния пазар изисква приемането на четирите свободи, "- се казва в окончателния отчет от срещата на върха.
Фразата за „четирите свободи”, една от които е свободното движение на работна сила, е добавена в заявлението в последния момент, за да се подчертае привързаността на лидерите на ЕС към този принцип.
"Лидерите на държавите от ЕС днес съвършено ясно дадоха да се разбере, че достъпът до единен пазар изисква спазването на всички четири свободи, включително свободата на движение.”, каза по време на пресконференция след срещата на лидерите председателят на Европейския съвет Доналд Туск.
Ако Лондон иска да има достъп до вътрешния пазар на ЕС "трябва да уважава четирите основни свободи без изключения и нюанси," потвърди председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
Британският премиер Дейвид Камерън от своя страна призова колегите си от Съюза да проявят гъвкавост по въпроса за свободното движение на работна сила, ако Брюксел иска да запази тясната си връзка с Лондон. Той заяви, че недоволството на избирателите е именно от свободния поток на мигранти от други страни от ЕС и то е довело до решението на жителите Великобритания да напусне Европейския съюз. В преговорите на Великобритания за достъп до единния пазар може да попречи въпросът за свободното движение на работна ръка, намекна премиерът.
"Това е отговорът на Камерън", - каза пред Financial Times високопоставен европейски дипломат, коментирайки изявленията след срещата на върха.
Много британски политици искат да запазят достъпа на страната до единния европейски пазар, но не е ясно какви отстъпки те биха били склонни да направят заради това.
Бившият кмет на британската столица, Борис Джонсън, евентуален наследник на Камерън, тази седмица, че Лондон възнамерява да остане част от единния европейски пазар, но ще намери начин да се измъкне от непрозрачната правна система, създадена в ЕС, както и "да си възвърне контрола върху имиграционната политика. "
Брюксел обаче настоява, че Великобритания ще бъде в състояние да се възползва от предимствата на свободната търговия, само ако тя се съобрази с принципа на свободното движение на работна ръка и ще продължи да внася в бюджета на ЕС. В същото време, тези два въпроса са причината британските избиратели да гласуват за Brexit.