Мей: Британските закони да се създават в Лондон, не в Брюксел
Властите слагат край на злоупотребите и неплащането на данъци от страна на бизнеса
Британският премиер Тереза Мей заяви, че
правителството й ще преведе страната през Brexit и ще върне на Великобритания суверенните й
законодателни и изпълнителни правомощия.
„Законите ни не трябва да се създават в Брюксел, а в Уестминстър, нашите съдии не трябва да стоят в Люксембург, а в собствените ни съдилища“, категорична бе Мей по време на конференци
„Хората ни казаха, че искат тези неща и това консервативно правителство ще им ги осигури“, заяви тя, визирайки резултата от британския референдум.
По думите й само консерваторите могат „да се застъпят за слабите... пред силните на деня“ и да изградят една „обединена Великобритания“, където „справедливостта е възстановена“ и възможностите са разпределени по-равномерно.
Правителството трябва да бъде „сила на доброто“,
за да помогне на работещите хора. Визията на Мей е за страна, „където всички
играят по еднакви правила и на всеки един човек, независимо от произхода му, се
дава възможност да стане каквото пожелае“.
Премиерът размаха пръст към „елитите“ и бизнес лидерите, предупреждавайки ги да прекратят злоупотребите в работните практики и да си плащат данъците, защото „трябва да има промяна“ във Великобритания.
„Днес прекалено много хора във властта се държат така сякаш са по-близко до международните елити, отколкото до хората, които наемат и с които се разминават по улицата. Нужна е промяна и тази партия ще я осъществи“, категоричен бе лидерът на консерваторите.
Мей описа правителството си като борец за правата на страдащата работническа класа. Тя тълкува вота на гражданите за Brexit не само като протест срещу ЕС, но и като призив за промяна в начина, по който работят британската държава и бизнес.
„Ако сте шеф, който печели много пари, но не се грижите за персонала си; международна компания, която третира данъчните закони като допълнителна екстра; домакинство, което отказва да си сътрудничи с властите дори и в борбата срещу тероризма; директор, който получава огромни дивиденти, макар и знаейки, че пенсионният фонд на компанията е на път да фалира, ви предупреждавам: не може да продължавате така“, заяви министър-председателят.
Мей посвети малка част от речта си на задаващите се преговори за Brexit, фокусирайки се върху вътрешнополитическите проблеми и недоволства, които провокираха британците да сложат край на продължилото повече 4 десетилетия членство в ЕС.
„Само чуйте начина, по който множество политици и коментатори говорят в публичното пространство. Те считат патриотизма ви за отвратителен, притесненията ви относно имиграцията за ограничени, възгледите ви за престъпността за нелиберални, загрижеността ви за сигурността на работните места за неудобнa. Те смятат факта, че повече от 17 млн. души гласуваха за напускане на ЕС за абсолютно озадачаващ“, посочи тя.
По отношение на предстоящите преговори за бъдещите търговски отношения с ЕС, Мей заяви, че иска британските фирми да работят и търгуват на общия европейски пазар.
Според нея обаче е твърде рано да се каже кога ще бъде постигнато споразумение с ЕС. В края на миналата седмица британският премиер заяви, че планира да започне преговори, активирайки член 50 до края на март 2017 г.