„Има разбирателство в Брюксел“: МФ очаква български компромис за еврозоната
Ведомството на Асен Василев очаква по-висока инфлация, но е уверено в присъединяването на 1 януари 2025 г.
Министерството на финансите вече очаква по-висока инфлация през следващата година спрямо своята средносрочна бюджетна прогноза, публикувана през лятото. Докато в нея бе заложено средното покачване на цените да бъде 3.8%, сега заместник финансовият министър Георги Клисурски обяви, че очаква следващата година инфлацията да бъде 5%.
Въпреки това правителството вярва, че България ще успее да влезе в еврозоната на 1 януари 2025 г. с известни отстъпки в критериите, за които вече имало разбирателство в Брюксел.
Формално през април Европейската комисия ще излезе с конвергентен доклад, в който ще сравни инфлацията на трите държави с най-ниски показатели, ще я осредни и ще добави 1.5 пункта. Показателят в България трябва да бъде в изчислената граница. Засега математиката показва, че България е много над допустимите стойности.
Тук има няколко уточнения“, обясни зам.-министър Клисурски. „Някои от държавите с най-ниска инфлация могат да бъдат изключени от Комисията. Това се случи с Хърватия. Взимайки предвид това и забавянето на инфлацията ни, може да отговорим на критерия“.
Той допълни, че има логика и буферът от 1.5 пункта да бъде „по-широк“, тъй като при въвеждането му е бил предназначен за инфлация от около 2%.
Мисля, че има разбирателство в Брюксел по този въпрос“, допълни още той.
По отношение на икономическия растеж, финансовото министерство изглежда, че леко занижава очакванията си за следващата година. Клисурски посочи, че икономическата експанзия догодина ще бъде 3.2%, докато в средносрочната прогноза бе заложено 3.3%.
Новата прогноза е в синхрон с тази на Международния валутен фонд (МВФ) и малко над тази на Световната банка за ръст от 2.9%.
Това е ускоряване на растежа спрямо прогнозата за 1.8% тази година и лежи главно на очакванията за повече евросредства по линия на европейските фондове и Плана за възстановяване, както и на очакванията за по-активна капиталова програма.
Клисурски допълни, че се очаква догодина България да отправи към Европейската комисия искания за още две плащания по Плана за възстановяване.
По отношение темата с дълга Клисурски потвърди, че България ще изтегли нов дълг до края на годината, като са
предприети стъпки за емисията и към момента се изчакват съвети на банковите мениджъри за най-добрия тайминг на пазарите с най-изгодни условия“.