Милионер в Америка: Кой е един от най-успелите български емигранти?
От син на дребен търговец от Родопите до собственик на една от най-големите полиграфически компании в САЩ
„Спокоен съм, защото всеки долар, който съм спечелил, съм придобил по честен начин”. Това са думи на един от най-богатите български емигранти Шефкет Чападжиев с псевдоним Чап. Той е и първият българин, който още през 2008 г. плаща близо 200 хил. долара, за да лети в космоса с компанията на милиардера Ричард Брансън Virgin Galactic.
Проектът обаче се забави значително, като през миналата година компанията осъществи първия изпитателен полет на космическия самолет Unity-22 до ръба на космоса с пълен капацитет - двама пилоти и четирима пътници, сред които беше и самият Брансън. Някои медии твърдят, че преди дни Брансън е върнал парите на Чападжиев, тъй като не може да го прати в космоса. Причината за провалената сделка е, че Чап отдавна е платил на Брансън за полета, но полетът на Virgin Galactic постоянно се е отлагал.
На този етап в своя живот Чападжиев може да си позволи да гледа към космоса, но неговата история започва доста по-рано и доста по-скромно. Той е роден през 1939 г. в Родопите - в град Мадан, в семейството на дребен търговец, което заради политическите възгледи на баща му, е репресирано от комунистическия режим и временно изселено в село близо до Котел. През 1953 г. семейството се връща в Мадан, но не и в родната къща на Чападжиев. Там той завършва и средното си образование.
След неуспешен опит през 1959 г., Чападжиев и неговият приятел Хамид Русев, правят нов опит да избягат от България през 1963 г. Те преминават в Гърция, където са предадени на американското разузнаване и се озовават в бежански лагер. През 1964 г., на рождения ден на Чападжиев – 24 април - двамата напускат с кораб Гърция в посока Ню Йорк. По думите на самия Чападжиев идеята му да емигрира точно в Чикаго идва, след като прочита пътеписа на Алеко Константинов "До Чикаго и назад".
Чападжиев се озовава в Чикаго със 75 цента в джоба, а първата му работа е като разносвач на олио от врата на врата, където, по негови думи, работи срещу 1.25 долара на час. След това е сервитьор и дори опитва да отвори собствен ресторант, но това негово бизнес начинание се оказва неуспешно.
Бъдещият милионер има известен опит от работата си в печатница в Мадан като младеж. В САЩ намира подобна работа, свързана със сгъването на брошури, но решава, че ако има собствен бизнес, ще печели повече пари. В средата на 70-те години на миналия век започва собствен бизнес с три машини за печатане и сгъване на брошури, купени с 10 хил. долара банков заем и собствени спестявания.
През 1979 г. той създава и първата си фабрика, от която излизат по над 25 млн. рекламни брошури на ден. Чападжиев купува първата си къща в САЩ през 1966 г. Твърди, че е наследил предприемаческия дух от своя баща, който го карал да работи, докато другите деца играели, което впоследствие му помага много, когато пристига в САЩ.
Ако си в бизнеса и не правиш пари, то какъв бизнес е? Защото ако не правиш пари, ти фалираш", казва Чападжиев.
Той се запознава на курс по английски език със съпругата си Магдалена, която е от Еквадор. Двамата имат три деца, а на 82-годишна възраст той става и дядо. През 90-те години продава бизнеса си и започва да управлява средствата си, като има сериозни инвестиции в имоти и на борсата. Част от имотите, които притежава, са във Флорида, Чикаго, Ню Йорк и в столицата на Еквадор – Кито. Сред притежанията му в Чикаго е и апартамент на 88-ия етаж в популярния небостъргач Джон Хенкок, който е петият най-висок в града и 13-ият най-висок в САЩ.
От Чикаго до Мадан – пътят на щедростта
Известен е с благотворителната си дейност както в САЩ, така и в България, като през годините е дарявал средства за храмове, сиропиталища, старчески домове и най-различни каузи. Паметникът на Алеко Константинов в Чикаго е изграден с негови средства.
По-рано тази година Чападжиев посети болницата в своя роден град Мадан, която беше обновена с неговото дарение в размер на 1 млн. долара.
Интересен факт е, че той е приятел с най-успелия български футболист Христо Стоичков, който в периода 2000 – 2001 г. играеше за отбора на Чикаго Файър от американската МЛС, а сега работи като анализатор и коментатор в Маями.