25 млрд. лв. е „сивият оборот” в България за 2014 г.
Осигуряваме се на 20% по-малко, отколкото реално получаваме
25 млрд. лв. е „сивият оборот” в България за 2014 г. А тази цифра дори не включва контрабандата и „черната” икономика. Това заяви председателят на КНСБ Пламен Димитров по време на среща от кампанията „Бизнес на светло за по-добро бъдеще”, предаде репортер на Economic.bg.
Димитров отбеляза, че проблемът с укриването на данъци е не само български, но и общоевропейски. Размерът на укритите данъци в ЕС за 2014 г. е колосалните 1 трлн. евро.
Той съобщи, че средният доход, върху който се осигуряваме, е с 20% по-нисък в сравнение с реалния. През последните години са предприети около 300 по-значими мерки за справяне със сивата икономика. Те обаче нямат необходимия резултат.
Според него услугите в дома също са източник на сива икономика.
Председателят на КНСБ изтъкна някои важни мерки за справяне със сивата икономика. Първо трябва да бъдат минимизирани сивите обороти. Те идват най-вече от обществените поръчки – ежегодно 7-8 млрд. лв. публични пари влизат в бизнеса. Необходими са промени в Закона за обществените поръчки (ЗОП), с цел недопускане до обществени поръчки на работодатели, които не плащат на персонала си.
Димитров анонсира проект, подпомагащ 100-те най-добри български компании да разпространят добрите практики, които да бъдат пренесени и към техните подизпълнители.
Що се отнася до минималните осигурителни доходи, според председателя на КНСБ всякакви компании, които не желаят да договарят със синдикатите осигуровките на своите работници, трябва да бъдат проверявани от държавните контролни ведомства.
Той изтъкна разликите между сива, черна и неформална икономика, тъй като доброто разбиране е предпоставка за справянето с тях. „С „черната” икономика и организираната престъпност трябва да се борят властите. Сивата икономика е нашето поле, това е бизнес, нарушаващ действащите закони и правни норми по отношение на осигуровки, работно време, работни заплати, трудови договори и т.н.”
„Неформалната икономика е част от икономическата активност, която не е достатъчно добре уредена от държавата или непокрита със съответните правни норми. Например това са надомната работа и работата от разстояние. Неформалната икономика невинаги е лоша и не е необходимо да бъде наказвана. По-скоро трябва да бъде легализирана и формализирана, а не убивана”, заяви Димитров.
Председателят на КНСБ отбеляза ангажимента на синдикатите за справяне с проблема. „За нас е задължение и отговорност да отправяме послания и предложения, които да подобрят условията в икономиката и пазара на труда”, завърши той.