Не, Русия не е петата по големина икономика в света
Придобилата популярност статистика на Световната банка се отнася за паритет на покупателната способност и не отчита слабостта на рублата
Последната икономическа статистика на Световната банка създаде объркване и многобройни заглавия с лайтмотива, че икономиката на Русия така е нараснала през миналата година, че е задминала Германия. Истината обаче е друга: цитираната статистика от проруски български медии и партии се отнася до паритета на покупателната способност (ППС) – индикатор, който показва какво количество стоки и услуги може да се купи в дадената страна с нейната валута.
Именно тази статистика се използва от руската пропаганда в България, за да се изведе Русия на пето място по големина в света, демонстрирайки колко добре се справя икономиката ѝ, докато води война с Украйна.
Истината обаче е, че в цитираната статистика голямо значение има валутата. ППС елиминира ефекта от ценовите различия между страните, в момент, в който руската рубла се обезценява с бързи темпове и е рекордно слаба спрямо щатския долар.
На графиката: Топ 10 на държавите по паритет на покупателна способност (ППС)
Прогресът на Русия в индекса работи, защото 100 рубли в момента могат да купят повече в страната, отколкото 1 долар може да се купи в САЩ – нещо, което Economist улови с известния си индекс на Big Mac. В момента един Big Mac струва 5.15 долара в САЩ, докато руският еквивалент (McDonalds беше погълнат от местна фирма миналата година и оттогава се превърна в лидер на пазара за бързо хранене) струва 2.44 долара, но продаван в рубли.
Ако погледнем номиналната стойност на брутния вътрешен продукт (БВП), както проруските медии и партии опитаха да представят статистиката за ППС, тогава Русия е далеч зад Германия. Според данните на Световната банка руската икономика заема осмо място в света през изминалата година, а Германия – четвърто.
На графиката: Топ 10 на държавите по размер на икономиката
Според някои икономисти обаче измерването на номиналния БВП подценява китайската и руската икономики.