Нещо като бюджет на Еврозоната бе договорен
Финансовите министри на държавите във валутния съюз са се споразумели за някаква рамка, но не и за конкретна сума
~ 2 мин.
Финансовите министри от Еврозоната се споразумяха за общата рамка на бъдещия бюджет на валутния съюз. Това се смята за една от ключовите реформи, инспирирана от френския президент Еманюел Макрон, оформяща бъдещето на ЕС като цяло. Все още обаче няма единно мнение за размера на този бюджет и какви финансови инструменти ще бъдат финансирани през него.
Първоначалната амбиция на Париж обаче е срещнала отпора на Холандия, която настоява бюджетът да е по-малък. Притеснението на Амстердам е, че богатите и дисциплинирани икономики ще трябва да плащат за държави като Италия, Испания и Гърция, които имат доста по-недисциплинирано поведение що се отнася до бюджетните разходи.
„Снощи направихме това, което си поставихме за цел: създадохме истински бюджет на Еврозоната“, каза френският финансов министър Бруно льо Мер след продължилите над 12 часа разговори вчера, цитиран от AFP. „За първи път създадохме оперативен бюджет, който ще помогне на страните от Eврозоната да се сближат и да станат по-конкурентоспособни. Това е пробив“, каза той.
Споразумението на министрите официално не се нарича бюджет, тъй като това е твърде политически чувствително понятие за по-богатите държави. Те използват термина „бюджетен инструмент за конкурентоспособност и конвергенция“ (BICC) - фонд с ограничена „огнева мощ“ за подкрепа на реформи.Трудният жаргон се появи по искане на холандците, които приеха инструмента само при условие, че остане скромен.
„Дълги и ползотворни дискусии в Еврогрупата в Люксембург“, написа холандският финансов министър Вопке Хоекстра в Twitter, приветствайки „отличните“ пробиви в други области като реформирането на Европейския механизъм за стабилност. „Дискусията за финансирането на BICC ще продължи на по-късен етап“, каза той.
Всички страни са се съгласили, че окончателната сума ще бъде много по-ниска от първоначалните надежди на френския президент, който настояваше за няколкостотин милиарда евро.
Според двама източници на AFP бюджетът на BICC вероятно ще бъде около 17 млрд. евро за седем години, разпределен между 19-те държави, които използват единната валута. Той обаче ще бъде обвързан по някакъв начин с общия бюджет на ЕС.
Дебатът все още е отворен по въпроса дали парите трябва да идват само от бюджета на ЕСи дали могат да бъдат увеличавани с национални вноски от държавите членки на ЕС.
Последният вариант се отхвърля от няколко държави, които се опасяват, че в общия бюджет на ЕС ще останат по-малко пари.
Компромисът на министрите ще бъде представен за официално одобрение на лидерите на ЕС на среща на върха следващата седмица в Брюксел.