Нов софтуер ще бори корупцията у нас
Национално бюро по установяване на конфликт на интереси ще прави засичания на информацията независимо от декларациите, заяви вицепремиерът Меглена Кунева
Министерски съвет сформира нова структура, която ще се бори с корупцията в България. Национално бюро по установяване на конфликт на интереси ще бъде едноличен орган, а назначението на ръководителя ще е става от Министерския съвет с одобрението на президента. Това заяви вицепремиерът по координация на европейските политики и институционални въпроси Меглена Кунева в сутрешния блок на Нова телевизия.
Новата структура ще бъде снабдена със софтуер, който ще прави засичания на информацията независимо от декларациите. "Ако има сигнал, че вие карате кола, която е твърде скъпа, тогава се правят проверки на второ ниво - проверяват се и деца, родители и т.н.. 10 000 лв. е границата. Първото ниво проверки е проверки по декларации. Взимаме съответното звено от Сметната палата, което и сега работи по тези въпроси. След това се правят проверки на всички количествени показатели. Ако се види разлика от над 10 000 лв., започва дълбочинна проверка", обясни Кунева.
По думите й работата на бюрото ще бъде под постоянен контрол. "Предвидили сме бюрото всеки месец да отчита какво е направило и редовно да се отчита пред НС. Всеки служител минава ежегодно тестове за интегритет. Ще имаме външен одит – всяка година ще идва компания, която е публично ангажирана, и ще прави проверка", поясни вицепремиерът.
Кунева представи и времевата схема, в която смята, че ще бъде задвижена поредната нова структура към Министерския съвет. "Законът е готов в края на април. Сега се съгласува с другите министерства. Доста тежко беше съгласуването с Министерството на финансите. След това ще го направим публичен, ще има широко обсъждане, след това в МС ще го гледаме и се надявам преди лятната ваканция да стане факт", обяви Кунева и добави, че след това идвало трудното – "много трудно ще е с подбора на хора".
Според Меглена Кунева голяма роля за работата на новата структура ще изиграят гражданската и журналистическата активност. "Няма как този закон да свърши нещо, ако няма активност. Този закон предвижда да се приемат и анонимни сигнали. Когато влезе в сила, ние ще проверяваме и анонимни сигнали", заключи Кунева.