Европейските пазари са в нов шок заради цените на газа
Драматичното поскъпване на синьото гориво сложи край на надеждите, че битката с инфлацията е на финала
Драматичният скок в цените на природния газ изглежда сложи край на всякакви надежди, че битката с инфлацията в Европа ще отслабне скоро. Финансовите пазари сега се подготвят за по-високи цени, по-бърз темп на повишаване на лихвените проценти и по-дълбок икономическа спад, предава Reuters.
Само преди няколко седмици признаци, че инфлацията в САЩ може би достига връх, повишиха акциите и намалиха разходите за държавните заеми. Най-голямата икономика в света обикновено има тенденция да води световните икономически промени. Инвеститорите смятаха, че централните банки ще обърнат повече внимание на забавящите се икономики, като според тях пикът в цикъла на повишаване на лихвите наближава.
Вместо това тази седмица започна с прогноза на американската банка Citi, че инфлацията в Обединеното кралство ще скочи до връх от 18.6% през януари.
Това се случи заради поредното експлозивно покачване на цените на природния газ, тъй като Русия сигнализира за по-нататъшно свиване на износа, а европейските купувачи се борят за газови доставки преди зимата. Цените на газа се повишиха с почти 40% през август и почти 300% тази година.
Ключът е един - енергията. Има енергийна криза, нека бъдем честни за това, цените на електроенергията са 10 пъти по-високи от нивата преди COVID, това е шок за системата“, каза Томас Костърг, старши икономист в Pictet Wealth.
„САЩ и Европа са на различни пътища. Всички знаехме, че ахилесовата пета на Европа е чуждата енергия и сега те плащат цената за това“, допълни той, имайки предвид зависимостта на Европа от руския газ.
Обратен завой
Следователно не е изненада, че настроението навсякъде бързо се влоши. Световните акции се понижиха с 4.3% от 3 месечен връх миналия вторник, еврото се върна под $1, а доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ се върна на 3%.
Моника Дефенд, ръководител на института Amundi, прогнозира спад на еврото до 0.96 долара до декември поради слабата икономика на Европа.
Нараства загрижеността, че централните банкери - които се събират тази седмица на среща в Джаксън Хол - полагат основата за по-агресивни повишения на лихвените проценти от очакваното. Инвеститорите са притеснени, че нямат сигурност кога ще приключи покачването.
„Пазарът беше все по-уверен, че рецесията ще бъде доминиращата тема и че централните банки ще бъдат по-спокойни в затягането на политиката си“, каза Ричард Макгуайър, ръководител на лихвените стратегии в Rabobank.
От началото на миналата седмица всичко това напълно се обърна“, допълни той.
Високата инфлация
Пазарните измервания на инфлационните очаквания показват, че краткосрочните показатели в еврозоната и Великобритания са скочили до рекордно високи стойности тази седмица.
Членът на Управителния съвет на ЕЦБ Изабел Шнабел предупреди миналата седмица, че инфлационните прогнози на банката не са стабилни и призна, че доверието в централната банка за достигане на нейната цел - инфлация от около 2% се губи.
Стратегът на Societe Generale Кенет Брукс нарече коментарите на Шнабел „основополагащ момент“, заради притеснението на централните банкери, че инфлацията няма да се успокои достатъчно бързо.
Доходността на двугодишните британски държавни облигации, търгуваща се на най-високото си ниво от 2008 г., отбеляза най-големия си седмичен скок от 2010 г., след като данните от миналата седмица показаха, че инфлацията е достигнала 10.1% през юли. Инвеститорите във вторник заложиха, че Банката на Англия няма да спре да ги повишава до юни 2023 г., когато лихвите стигнат около 4.2%. Преди отчитането на инфлацията те очакваха пик от 3.25% през март.
Повишаването на пазарните показатели за инфлация показва, че пазарите вече са фокусирани върху следващия кръг от инфлационно въздействие. Причините варират от европейската суша до газовата криза и свързаните с пандемията ограничения на доставките в Китай”, заяви Крейг Инчес, ръководител по лихвени проценти и парични средства в Royal London Asset Management.
„Изглежда има много истории, които могат да сочат към укоренена инфлация. Но пазарите сега се питат колко високо трябва да стигнат лихвените проценти“, допълни той.
Инфлационните очаквания се повишават и в Съединените щати, но перспективите за Европа изглеждат много по-мрачни.
„Очакваше се инфлацията в Европа да се повиши през четвъртото тримесечие, но мащабът на покачването, пред който сме изправени сега, е ново събитие поради подновения скок на цените на газа“, каза Холгер Шмидинг, главен икономист в Berenberg.
Това е нов шок, който не беше предвиден преди няколко седмици”, заключи Шмидинг.