Новини от седмицата: Приемането на еврото от 1 юли е екзотика; Новият „Москвич“ е на пазара
Държавата обвини търговските вериги в спекула и нелоялни практики и още акценти от изминалата седмица
Подкаст | Приемане на еврото от 1 юли 2024 г. е екзотика
След като официално стана ясно, че България няма да влезе в еврозоната от 1 януари 2024 г., се заговори за отлагане само с шест месеца. Приемането на еврото от средата на следващата година обаче изглежда екзотичен вариант. Това коментира старши изследователят на Института за пазарна икономика Петър Ганев в третия епизод на подкаста на Economic.bg „Едно наум“.
Държавата обвини търговските вериги в спекула и нелоялни практики
Стотици нарушения, нелоялни търговски практики, генериране на свръхпечалби и до 100% маржове. Това е открила служебната власт при проверките на всички институции, които бяха впрегнати в борбата с високите цени на храните и "спекулата" в страната.
Новият „Москвич“ излиза на пазара днес
Новият модел от марката "Москвич" - електромобилът "Москвич-3е" и градският кросоувър "Москвич-3" излизат на пазара днес. Те могат да бъдат купени от всички официални дилъри на компанията. Това съобщи в своя канал в Telegram кметът на Москва Сергей Собянин, цитиран от ТАСС.
Да живееш с кауза: Жената, която развива социален бизнес отвъд стереотипите
Не е важно кой си, а какво си дал. Може би това е максимата, която описва най-добре жената, която въпреки трудностите се отдава на това, което най-много обича – да помага на хората. Йоана Колева е поредният пример за успяла българка, която преодолява всички препятствия, за да се занимава с това, което желае.
Колите на Google Street View отново тръгват из България
Емблематичните автомобили на Google Street View отново се завръщат в България. От 2 март започва ново заснемане на инфраструктурата, градовете и природните забележителности на страната. Целта е да се осъвременят изображенията в приложението Google Maps.
Летище София пусна „радар“ за евтини самолетни билети
Самолетни билети вече може да се закупуват онлайн от сайта на Летище София. Освен това всеки, решил да пътува, може да провери и избере най-удобна дата. Новата функционалност, поместена директно на началната страница на аеропорта, се предлага в партньорство със световната travel-tech компания Kiwi.com.
„Липсва част от пътя“: Една трета от асфалта на Северната скоростна тангента го няма
Северната скоростна тангента на София влиза в списъка с пътни обекти с липсващ асфалт. Извършена проверка от регионалния министър Иван Шишков в района на надлеза над бул. „Челопешко шосе“ показва, че една трета (около 6 см) от заложения по проект асфалт, който трябва да е 20 сантиметра, липсва.
Всички виждаха черния дим от ТЕЦ-овете, но чакаха Кьовеши
Черен пушек, мръсен въздух, много сигнали за нередности, санкции и видни нарушения на правилата. Така накратко звучи предисторията на разследването, което вчера започна Европейската прокуратура срещу няколко ТЕЦ-а и топлофикации в България, свързвани с Христо Ковачки.
Властта ще прави нова поръчка за лизинг на въздушни линейки
Служебната власт изненадващо реши, че България трябва да си осигури поне два медицински хеликоптера на лизинг, с които да започне обучението на медицинските екипи. За целта предстои Министерство на транспорта да стартира поръчка. Това стана ясно от пресконференция на служебния здравен министър Асен Меджидиев.
Къщи от контейнери: Имат ли бъдеще в България?
За качеството и контрола на строителния процес както в България, така и в Турция, се заговори още в първия ден след опустошителните земетресения в южната ни съседка. Безспорно трябва да се направи ревизия на качеството на строителството, както и да се наблегне на неговия контрол. Но било ли е възможно при земетресение от такъв мащаб да се избегнат последствия? Това, за съжаление, е въпрос, на който едва ли ще намерим някога отговор.
Възраждането на Летище Русе от частни компании отива на съд
Възраждане на Летище Русе отива на съд, но в същото време общината вече дава реален старт на проекта. Административният съд в Русе е образувал дело срещу решението на общинския съвет да даде безвъзмездно аеропорта край с. Щръклево на дружеството „Еъпорт Русе“ за срок от 10 години. Жалбата обаче няма да спре отдаването, тъй като Общинският съвет е подал молба за допускане на предварително изпълнение на оспорения акт, а съдът я е приел.
„Шел“ купува 5 бензиностанции на пловдивската „Емко-М“
„Шел България“ иска да закупи пет бензиностанции, собственост на пловдивската фирма „Емко-М“. В сделката влизат и магазините за бързооборотни стоки в обектите. Преди обаче придобиването да стане факт, Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) трябва да се произнесе какъв ще е ефектът върху пазара на горива в страната.
Основната лихва в България надхвърли 2%
Българската народна банка (БНБ) изчисли нов, по-висок основен лихвен процент (ОЛП) в България. От 1 март той се увеличава с 0.35 пр. пункта до 2.17%. Това е шестото поредно увеличение на основната лихва, като процесът започна през октомври 2022 г. – движен от повишенията на лихвените проценти на ЕЦБ, а това пък оскъпява кредита в България.
Ситуацията с държавния бюджет се влошава
Към края на февруари изпълнението на държавния бюджет показва дефицит в размер на 250 млн. лв. (0.1% от прогнозния БВП). За сравнение, за първите два месеца на 2022 г. бе отчетен излишък в размер на 713.3 млн. лв., което означава, че на годишна база бюджетното салдо за периода се влошава с около 1 млрд. лв.
Краят на екстремните цени? Газът поевтинява с още 14%
Новата цена на природния газ за месец март ще е значително по-ниска от предишните месеци и вече доближава тази на европейските борси. Комисията за енергийно и водно регулиране определи тя да е 106.74 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС или с 14% по-ниска спрямо февруари.
Манипулациите при ТЕЦ-овете застрашават преговорите по ПВУ?
По отношение на конкретните централи, няма как да дам конкретен отговор. Знаем какъв е предметът на проверките, но е преценка на компетентните органи. Това коментира зам.-министърът на енергетиката Ива Петрова пред журналисти по повод разследването, което Европейската прокуратура започна срещу няколко български ТЕЦ-а, свързвани с Христо Ковачки.
„Кражбата на магистрали“ – сериалът, в който живее България
Сериал „Кражбата на магистрали“ – така регионалният министър Иван Шишков описа резултатите от постоянните проверки на основните магистрали в страната. Досега той обяви няколко случая на липсващ асфалт и то в големи количества. По думите му това е основната причина магистралите да са в изключително лошо състояние и „буквално да се разпадат“ само няколко години, след като са били построени или ремонтирани.
Четири български компании влязоха в Топ 1000 на Европа
Четири български компании влязоха в Топ 1000 на най-бързо растящите в Европа. Това става ясно от публикуваната класация FT 1000 за 2023 г., изготвяна всяка година от авторитетното финансово издание Financial Times. От нея се вижда, че тази година реално има по-малък брой български фирми – в миналогодишното издание те бяха седем.
Круизна компания предлага тригодишно пътуване за $2499 на месец
Компанията Life at Sea Cruises обяви, че приема резервации за първия си тригодишен круиз. Той ще измине 130 хил. мили, ще посети 135 държави на седем континента и ще спре в 375 пристанища. Във всяко пристанище реновираният кораб MV Gemini ще акостира за няколко дни, за да могат пътниците да изследват дестинацията, пише Business Insider.
Франция постави началото на европейския ядрен съюз
Единадесет страни от ЕС декларираха желанието си да "укрепят европейското сътрудничество" в ядрената енергетика, за да разработят "нови проекти", като вземат предвид ядрената енергия в декарбонизацията на икономиката. Това пише Le Figaro, позовавайки се на заключителната декларация на министрите на енергетиката на тези държави.
Отдалечени италиански градчета предлагат къщи за 1 евро
Покупката на имот е непосилна за много хора по света заради високите цени. Но в някои италиански области имoтитe ca пo джoбa нa вceĸи, зaщoтo мoжe дa cи ĸyпитe ĸъщa зa 1 eвpo. Това се случва, защото младите италианци все повече мигрират към града и избират космополитна работа пред професии в провинцията. Така много от най-красивите отдалечени села в Италия се изоставят, а населението там е малко и застаряващо, пише Independent.
Русия погребва „Северен поток“ 1 и 2
Скъсаните подводни газопроводи на Русия – „Северен поток“ 1 и 2 – ще бъдат запечатани и консервирани, тъй като няма непосредствени планове за ремонта или повторното им активиране. Това казаха източници на Reuters, запознати с плановете на Москва.
Технологичните гиганти обявиха разочароващи резултати
Apple, Amazon и Alphabet публикуваха разочароващи тримесечни резултати тази седмица, докато Meta Platforms, компанията майка на Facebook, се отчита по-добри от очакваните приходи, пише Euronews.
Зашеметяващата железопътна аномалия на Япония
В Япония границата между творчеството и любопитството е фина и в онази сутрин в 08:49 влакът закъсняваше. Макар и само с три минути, това е закъснение по японските стандарти. Колкото и абсурдно да звучи, подобно неудобство може да предизвика недоволство в страна с часовников механизъм като Япония, разказва журналистът Майк Макирън в специален материал за BBC Travel.
ООН с историческо споразумение за защита на океаните
Организация на обединените нации (ООН) постигна историческо споразумение за защита на световните океани след 10 години преговори. Договорът за открито море (The High Seas Treaty) поставя 30% от моретата в защитени зони до 2030 г. с цел опазване и възстановяване на морската природа, предава BBC.
Toblerone променя логото си – вече не е достатъчно швейцарски
Изображението на планинския връх Матерхорн скоро ще изчезне от опаковките на емблематичните шоколадови блокчета Toblerone. Причината за това е, че американският собственик на марката премества част от производството си извън Швейцария, пише Bloomberg.
Nokia променя логото си (галерия)
Nokia обяви плановете си да промени идентичността на марката си – нещо, което се случва за първи път от почти 60 години. Финландската компания променя логото си, тъй като планира да се фокусира върху агресивен растеж, пише Reuters.
Възходът на вдовиците: Малко известната история на шампанското
В покрайнините на североизточния френски град Реймс криволичещи пътища се събират близо до затворен замък. Във въздуха се носи спокойствие, но истинският екшън се развива почти 20 метра под земята, пише BBC в свой специален материал. Издълбани в този подземен свят са повече от 200 км изби, с милиони бутилки шампанско, без етикети. Това е началото на световния пазар на шампанско. Тези изби са били управлявани и ръководени от вдовици.