Новините от седмицата: Отиваме на предсрочни избори; Рискове при жилищното кредитиране
Бар за ретро видеоигри отвори в София; Какво се случва с проекта за парк с езеро на „Цариградско шосе“ и още
Мария Габриел: Преговорите приключиха, отиваме на избори
Кандидат-премиерът Мария Габриел оттегля кандидатурата си и заяви, че ГЕРБ няма да участва в преговори за втори мандат. "Утре ще внеса писмо в Народното събрание, че оттеглям кандидатурата си за министър-председател. ГЕРБ няма да участва в преговори за втори мандат". Това каза на брифинг на ГЕРБ вицепремиерът и външен министър Мария Габриел.
Как най-скъпият енергиен проект в България мина по бързата писта
Само година и два месеца отне на две правителства да договорят и стартират най-скъпия в историята на България енергиен проект – 7 и 8 блокове на АЕЦ „Козлодуй“. Вероятно в последния момент преди разпада на ротационното коалиционно правителство на ГЕРБ и „Продължаваме промяната-Демократична България“, в петък парламентът успя да одобри окончателно споразумението между България и САЩ за изграждане на новата ядрена мощност.
Липсват финансиране и кадри: Какво спъва българската ядрена енергетика?
Финансирането на ядрени проекти, липсата на кадри за тях и дългосрочната стратегия за развитието им са сред основните проблеми пред ядрената енергетика в България. Около това мнение се обединиха експерти в панела „Ядрената индустрия – производство на компоненти и развитие на кадрови потенциал за реализиране на зеления преход в Европа“ по време на енергийна конференция, организирана от евродепутата Цветелина Пенкова в Брюксел.
Депутатите задължиха Василев да преведе 1 млрд. лв. в Енергийния фонд
След близо четиричасов дебат Народното събрание задължи финансовия министър Асен Василев да покрие милиардния дефицит във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС) през държавния бюджет. Решението бе прието с гласовете на всички политически партии (156 „за“), с изключение на „Продължаваме промяната – Демократична България“, които бяха против (50 гласа), трима гласуваха с "въздържал се". Проектът на решение беше внесен от Делян Добрев (ГЕРБ), Бойко Борисов (ГЕРБ), Делян Пеевски (ДПС) и Станислав Анастасов (ДПС).
Не може само солари: България трябва да гледа и към другите ВЕИ
България трябва да се насочи към развитието на всички видове възобновяема енергия, а не само върху соларите, както е в момента. Това е позицията на участниците в панела за ролята на ВЕИ, част от конференцията „Енергийната сигурност – основа за развитие на европейската индустрия“, организирана от евродепутата Цветелина Пенкова в Брюксел.
Как могат да се реализират възможностите за справедлив преход в Стара Загора?
Изпълнението на европейския проект „Преход на възможностите“ продължава с второ събитие в Стара Загора. „Бранд Медия България“ и Агенцията за регионално икономическо развитие (АРИР) организират съвместно кръгла маса, на която в дълбочина да бъдат дискутирани възможностите за справедлив преход в региона, който ще е най-засегнат от енергийния преход.
Продажбите на електромобили в България намаляват
България отчита най-голям ръст по продажби на нови коли през февруари в целия Европейски съюз. Все още обаче най-предпочитани у нас остават бензиновите и дизелови автомобили. Продажбите на електрически превозни средства, които вече заемат сериозни дялове в други страни, в България бележат спад. Това сочат данните на Европейската асоциация на производителите на автомобили (ACEA).
България бавно се доближава до допустимата инфлация за еврозоната (графика)
България продължава бавно да се доближава до допустимата инфлация за влизане в еврозоната. Това показват най-новите данни на европейската статистическа служба Евростат. Въпреки че напредъкът е видим и от графично представените данни, пътят на България до изпълнението на маастрихтските критерии изглежда все още дълъг.
МВФ предупреди за рискове при жилищното кредитиране в България
Банковият сектор в България е устойчив, добре капитализиран, рентабилен и ликвиден. Но е необходима бдителност по отношение на зараждащите се рискове в имотния сектор. Това е едно от заключенията на ръководителя на мисията на Международния валутен фонд (МВФ) в България, ръководена от Жан-Франсоа Дофен.
БДЖ ще плати със 740 хил. лв. повече за германските вагони втора ръка заради транспорта
До края на седмица предстои подписване на договора с Deutsche Bahn за покупка на 76 употребявани пътнически вагона. Това съобщава транспортният министър Георги Гвоздейков със своя публикация във Facebook. Справка в ЦАИС показва, че предложението на Deutsche Bahn е на обща стойност над 30.4 млн. лв. без ДДС, което е с около 743 хил. лв. над първоначално обявената прогнозна цена.
АПИ възлагала дейности по изтекли договори за зимно почистване
Агенция „Пътна инфраструктура“ е възлагала зимно почистване в две области по изтекли договори, въпреки че за тях са били сключени нови договори с други изпълнители. В момента тече вътрешна проверка в Агенцията, разпоредена от ресорния министър Андрей Цеков. Това стана ясно по време на извънредно заседание на регионалната комисия в парламента. Управителният съвет на Агенцията се оправда с това, че са били въведени в заблуждение от директори на дирекции.
Dronamics привлече още 10 млн. евро инвестиция към търговските си полети
Българската компания за товарни превози с безпилотни дронове Dronamics привлече 10 млн. евро от Европейския съвет за иновации (EIC). Инвестицията следва безвъзмездните средства в размер на 2.5 млн. евро, получени от звеното на ЕК през ноември 2022 г., което бележи затвърждава потенциала на решението за мобилност на родния стартъп.
„Метро“ ще инвестира в откриването на 800 малки магазина до 2027 г.
До 2027 г. „Метро“ планира да инвестира 8 млн. лв., за да открие 800 малки магазина от франчайз проекта „Моят магазин“. До момента са отворени 9 такива обекта в различни части на страната, а през следващата седмица предстои откриването и на десети – около Пловдив. Това коментира за Economic.bg изпълнителният директор на „Метро България“ Жан Котан.
Големите търговски вериги вече приемат електронни ваучери за храна
Големите търговски вериги вече приемат плащания с електронни ваучери за храна – по-малко от три месеца след регулаторното въвеждане на тази възможност. Според промените в Закона за корпоративното подоходно облагане, приети през лятото на миналата година, от 1 януари 2024 г. оператори на ваучери за храна могат да ги издават в електронен вариант, а от 1 юли ще отпадне възможността да се издават на хартиени.
Асен Василев е готов с наредбата за електронните касови бележки
Търговците в България ще могат да издават и електронни касови бележки наред с традиционните хартиени. Възможността бе дадена с промени в Закона за ДДС в края на миналата година, а финансовият министър Асен Василев имаше срок от три месеца да изготви промени в Наредбата, с която това да бъде въведено. Те вече са качени за обществено обсъждане.
„Удобен ритейл“ – посоката, в която поемат бизнес сградите в България?
Строителството в България по-скоро ще поеме в посока „удобен ритейл“, отколкото сгради от смесен тип, при които част от кооперацията е жилищна, а другата е запазена за офиси. Това прогнозира Явор Костов, управляващ партньор във Forton Cushman & Wakefield, в подкаста на Economic.bg – „Едно наум“.
„Сближаваме поколенията“: Бар за ретро видеоигри отвори в София
В сърцето на София, където животът тече на пълни обороти – на ул. „Цар Самуил“ – отвори врати един необичаен геймърски клуб. Сгушен между старите сгради, попили историята на София – Retro Gaming Bar – е онова кътче в столицата, където човек може да се върне назад във времето на видеоигрите. В дните, когато битките на Super Mario и Sonic бяха част от ежедневието почти на всяко дете.
Какво се случва с проекта за парк с езеро на „Цариградско шосе“
За парково пространство с езеро – което да е част от планирания бизнес комплекс на софийското „Цариградско шосе“, включващ изграждащата се Sky Fort – се говори от около шест години. Но едва през 2022 г. беше изготвен същинският проект, а оттогава темата не се появяваше в публичното пространство.
Българска фирма строи завод за соларни панели край Омуртаг
Нов завод за производството на соларни панели ще бъде открит край Омуртаг. Инвеститор е българската компания „Солар Панел“ ЕООД, която ще вложи 7.35 млн. лв. в проекта. Предвижда се с инвестицията да бъдат разкрити 45 нови работни места, стана ясно по време на церемонията по връчването на сертификат клас „А“ от министъра на иновациите и растежа оставка Милена Стойчева.
Две нови логистични бази за над 10 млн. лв. се изграждат край София
Два нови логистични центъра край София ще бъдат изградени. Проектите са на българските компании „Бианчи“ ЕООД и „Имелиус“.
Тракия икономическа зона става по-привлекателна за инвеститорите
Тракия икономическа зона има за цел да стане все по-привлекателна за инвеститорите, усвоявайки средствата по Концепцията за интегрирана териториална инвестиция (КИТИ) на района. В настоящия програмен период именно те са основен инструмент за получаване на европейско финансиране, а основната цел на този нов подход е преодоляване на регионалните различия.
Българският износ за САЩ: стоки с висока добавена стойност и основно за Калифорния
Българският износ за САЩ представлява основно стоки с висока добавена стойност, като компютри, електроника, промишлени изделия, химикали и първични метали. Това показва новото, 21-во издание на доклада „Трансатлантическата икономика“, финансирано от Американските търговски камари в Дания, Финландия, Гърция, Ирландия, Люксембург, Словения и Швеция. То обхваща периода на 2022 г.
КЗК глоби ClaimCompass с 90 000 лв. заради „недобросъвестни“ реклами
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) наложи глоба в размер на близо 90 000 лв. на българската платформа ClaimCompass. Дейността на компанията е свързана с обезщетения при закъснели или отменени полети. А глобата е наложена заради неправомерни реклами.
IBM поглъща основаната в България Pliant
Американският технологичен компания IBM съобщи, че е придобил основания в България стартъп за автоматизация на IT и мрежова инфраструктура Pliant. Ходът идва на фона на фокусирането на гиганта към предлагането на мултиклауд решенията, където вече е има утвърдени играчи. Решенията на фирмата с български корени и централа в Бостън, ще помогнат на именитата корпорация да разшири портфолиото си на този силно конкурентен и перспективен пазар.
Твърде важен и голям, за да фалира: Франция се чуди как да спаси Atos
Френското правителство заяви, че намери „национално решение“, така че да защити стратегическите активи на Atos, след като производителят на самолети Airbus се отказа от сделката за закупуване на активите за киберсигурност на изпадналия в криза френски IT конгломерат.
Телекомите ще свалят цените при над 2% дефлация в България
От 2025 г. потребителите ще имат право – без предизвестие и без да дължат неустойка – да прекратят договора си с мобилен оператор в случай на вдигане на цените заради инфлацията, както и възможност за намаляване на месечните тарифи при определени параметри на дефлация. Това са част от промените, които мобилните оператори се съгласиха да направят в общите си условия, за да балансират договорните отношения с клиентите.
Урок от планината: Смолян е образователният феномен на България
В последните месеци се заговори за тревожните резултати от международното изследване PISA, които показаха ниска функционална грамотност на българските ученици. Междувременно Националните външни оценявания (НВО) и Държавните зрелостни изпити (ДЗИ) също чукат на вратата. Миналата година средният успех на матурата по български език и литература беше Добър 3.93 – оказа се, че двойките растат, а отличните оценки намаляват. Ниските резултати тласнаха Министерството на образованието и науката (МОН) да започне да обмисля промени в учебните програми и в изпитния формат на ДЗИ. Но на този фон област Смолян е с впечатляващо добри показатели за страната и успява да ни даде един наистина важен урок от планината.
„Фрапорт“ ще участва във Фонда за развитие на Летище Бургас с 200 хил. лв.
Концесионерът на летище Бургас – „Фрапорт“ – ще вземе участие с 200 хил. лв. във Фонд за развитие на аеропорта. Идеята за него бе обявена от кмета на Поморие Иван Алексиев, малко след като започна планираният ремонт на пистата на летището и то затвори.
Летище София разкрива четири нови маршрута
Четири нови маршрута се разкриват от Летище София. Това са Рига, Хелзинки, остров Скиатос и Бристол, съобщи концесионерът на столичния аеропорт „СОФ Кънект“.
Какво ще стане с българския туризъм след влизането във „въздушния Шенген“?
След 31 март пътуването на българи до или от страни, част от Шенгенското пространство, ще бъде съкратено, тъй като няма да преминават през паспортен контрол. По този повод Euronews Travel събра мнения на международни експерти в областта на туризма за очакванията им за развитието на България като туристическа дестинация. Не само по отношение на имиджа, който страната ни има, но и дали ще се повишат цените – както се случи в Хърватия, когато се присъедини към шенгенското пространство.
National Geographic включи България в своята поредица за дивата природа (видео)
Красотата на България и редките животински видове, които се срещат по нашите земи, привлякоха вниманието на National Geographic. Страната ни стана част от документалната поредица „Rewilding the Iron Curtain“, посветена на европейската инициатива „Зелен пояс” (European Green Belt Initiative).