Новините от седмицата: Инвестиции в Стара Загора; Първи частен ПАВЕЦ; Blink паркиране
Все повече соларни централи искат да балансират системата, а ЕСО очаква 15 GW нови фотоволтаици до 2033 г.
Две компании искат да инвестират в зоната на бившето летище в Стара Загора
Плановете за превръщане на бившето летище край Стара Загора в икономическа зона започват преди повече от осем години. Теренът е собственост на Държавната консолидационна компания (ДКК) и през последните години беше заложен като обезпечение по кредит към Българска банка за развитие (ББР). След погасяването му в началото на тази година той е освободен и именно тази стъпка дава възможност на територията на летището да започнат нови дейности. Към терена има две инвестиционни намерения от компании, опериращи в автомобилния сектор – белгийска и германска.
Обезщетения и преквалификация за съкратените от ТЕЦ „Марица Изток 3“
С работниците, които предстои да бъдат освободени от ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“, ще се работи за адаптация към пазара на труда, уменията им ще бъдат картографирани и ще могат да започнат курсове за преквалификация. Тези обещания дойдоха от Министерството на труда и социалната политика (МТСП) и Агенцията по заетостта след проведена среща с ръководството на централата във вторник.
Преходът в Стара Загора не е справедлив, но пред региона има възможности
При традиционно голям интерес премина поредното събитие, част от проекта „Преход на възможностите“, финансиран с европейски средства. На кръглата маса „Реализиране на възможностите – Стара Загора“, организирана от "Бранд Медия България" и АРИР – Стара Загора, присъстваха над 40 човека – представители на работодателските и синдикалните организации, неправителствения сектор и малкия и среден бизнес.
Подкаст | Старозагорци са спестили над тон отпадъци с европроекта „Поправи с приятели“
Всички знаем, че животът на електроуредите много често не продължава дълго и в кратък срок след закупуването им сме свидетели на повреди. Закупуването на нова техника обаче не е лесна и бърза алтернатива за всички, тъй като разходите растат.
Парламентът реши БЕХ да не изплаща дивидент на държавата за 2023 г.
През скандали за земеделие, саниране, еврозона и либерализация на пазара на ток премина парламентарният дебат, който трябваше да е за Българския енергиен холдинг (БЕХ) и по точно – да не разпределя като дивидент печалбата си за 2023 г. В крайна сметка решението бе прието, но под заплахата, че ще бъде дадено на Конституционния съд.
Държавата задейства спасителна акция с 1.6 млрд. лв. в сектор енергетика
Министерство на енергетиката ще получи 1.6 млрд. лв. от държавния бюджет, с които да покрие дълговете на „Топлофикация София“ към „Булгаргаз“ и Български енергиен холдинг (БЕХ). След това през БЕХ част от средствата - 728 млн. лв. ще се внесат като дарение във Фонда за сигурност на електроенергийната система (ФСЕС), за да се запълни натрупаният в него дефицит.
Все повече соларни централи искат да балансират системата
Все повече соларни централи искат да се включат в системата като балансиращи мощности – услуга, която наскоро беше стартирана от Електроенергийния системен оператор (ЕСО).
„Енерго-про“ с интерес да изгради първия частен ПАВЕЦ в България
Компанията, обслужваща Североизточна България, „Енерго-про“ продължава работа по проекта си за изграждане на помпено-акумулираща водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) към ВЕЦ „Самораново“.
Солари и пак солари: ЕСО очаква 15 GW нови фотоволтаици до 2033 г.
Бум на фотоволтаичните централи в България в следващите 10 години. Това е прогнозата на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), заложена в Плана за развитие на мрежата 2024 – 2033 г., публикуван във вторник.
Солари на покрива: КЕВР облекчава свързването на ВЕИ към мрежата
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) прие нормативни промени, с които улеснява присъединяването и изграждането на ВЕИ, както и на системи за съхранение на енергия. Намаляването на административната тежест стана възможно с приемането на промени в Наредба № 6 за присъединяване на производители и клиенти на електрическа енергия към преносната или към разпределителните електрически мрежи. Те са съобразени с измененията в Закона за енергетиката (ЗЕ) и на Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ).
Френската Total се оттегля от проучванията за газ край Варна
Френската компания Total, която прави проучвания за залежи на природен газ в черноморския блок „Хан Аспарух“, се оттегля от проекта, съобщават румънски медии, цитирайки бележка в годишния отчет на компанията.
НСИ отчете спад при цените на жилищата в София и Пловдив
Индексът на цените на жилищата в София се понижи с 0.1% през четвъртото тримесечие на 2023 г. спрямо третото. От края на 2015 г. е имало само само още три тримесечия, когато цените са падали – второто на 2020 г. (-1.7%), второто на 2021 г. (-1.5%) и четвъртото на 2022 г. (-2.5%).
Има ли имоти „златна мина“ на българския пазар?
Жилищният пазар в България остава все така горещ въпреки официалните данни на Националния статистически институт (НСИ) за регистриран спад в цените на имотите. Всъщност, новото строителство в големите градове продължава да покорява нови ценови върхове, а на вторичния пазар, основно в по-големите градове, цените свободно падат.
Всичко на едно място – какви са предизвикателствата пред развитието на София?
Кварталите в София да се развият по такъв начин, че да осигуряват всичко необходимо на гражданите, за да не се налага да пътуват до другия край на града. Всъщност това ще е предизвикателство пред всички градове в България в следващите години, не само в столицата, но там е най-изрзено. Това стана ясно от изказванията на участниците в първия панел на конференцията Residential Forum 2024 г., която беше посветена на инвестициите и градската среда.
София пуска система за ранно предупреждаване за големи строежи
Механизъм за ранно уведомяване на инвестиционните намерения в София ще заработи от 15 април. За целта в портала „Архитектура и градоустройство“ към Столична община ще бъде създадена специална секция, в която ще бъде публикувана пътна карта на проектите, както и техен 2D модел. На по-късен етап се очаква и въвеждането на задължителна 3D визуализация.
Подкаст | Зелената сделка влияе върху пазара на бизнес имоти в България
Зелената сделка оказва влияние върху инвестиционните имоти – както в Европа, така и в България. И от скоро се говори за т.нар. трите „Д“ при бизнес имотите – демография, декарбонизация и дигитализация. Това каза Явор Костов, управляващ партньор във Forton, по време на участието си в подкаста „Едно наум“ на Economic.bg.
Жилищното кредитиране в България продължава да бумти
Жилищното кредитиране в България се ускори през февруари след традиционно по-слабия за жилищния пазар първи месец от годината. Данните на Българската народна банка показват, че обемът на ипотечните заеми в България достига 20.5 млрд. лв. при около 20.1 млрд. лв. през януари.
Лихвите по жилищните заеми в България падат през февруари
Жилищното кредитиране в България продължава да изглежда като оазис на фона на нарастването на лихвите в Европа, но и при бизнес кредитите у нас. Очакванията са в даден момент политиката на високи лихви, приложена от ЕЦБ, да се просмуче и в страната и ипотечните заеми да започнат също да поскъпват, но засега тенденцията е за спад.
„Борика“ пуска алтернатива за плащане на „синя“ и „зелена“ зони
Банките в България започват да интегрират нова услуга в своите мобилни приложения – т. нар. blink паркиране. Тя е част от проекта blink за незабавни преводи на „Борика“, която поддържа платежната инфраструктура в страната. Новата услуга ще позволи на потребителите да плащат през своето мобилно банкиране за общинското паркиране, като „синя“ и „зелена“ зони в София и други големи градове.
Къде стои България на картата на мобилните плащания?
Почти 1.7 млрд. души по света използват мобилни плащания, като само през последните пет години общият брой потребители се е увеличил с близо 800 млн. Въпреки това проникването на този метод сред населението на различните държави е на различни нива. Най-много се използва в Тайван и Ирландия, където такива услуги се използват от 40% от хората, сочат данните в доклада Digital 2024 Global Overview Report, изготвен от AltIndex.com.
С приближаването на изборите МФ се разбърза със Закона за еврото
Веднага след като сянката на предсрочните парламентарни избори надвисна над България, Министерството на финансите реши да се разбърза с процедурите около приемането на еврото. Страната все още не отговаря на критерия за инфлацията и дори вече премиерът Николай Денков и финансовият министър Асен Василев признаха, че е възможно страната да не се присъедини в началото на следващата година, а някога през годината. Засега обаче в официалните правителствени документи все още стои 1 януари 2025 г.
Евростат ще провери детайлно как НСИ мери инфлацията заради еврозоната
Европейската статистическа служба Евростат ще направи специална проверка на Националния статистически институт (НСИ) в България. Тя ще бъде изцяло посветена на инфлацията – как се измерва тя, колко е точна информацията, която се публикува, и дали има някакви проблеми. Проверката ще бъде в контекста на евентуалното приемане на България в еврозоната.
Без заведения в семейните хотели: Законът за туризма се променя
В семейните и апартхотелите вече няма да са задължени да поддържат и заведение за хранене. Това предвиждат промени в Закона за туризма, качени за обществено обсъждане. А причината за тази промяна е да се облекчи малкият и среден бизнес, казват от Министерството на туризма, които са вносители на законопроекта.
„Място с много истории“: Южното Черноморие пусна официален рекламен клип (видео)
Най-новият рекламен клип на Община Бургас е вече факт. Видеото е създадено по „Програма за финансиране на маркетингови дейности на туристически услуги в черноморските общини в Република България“ на Министерството на туризма.
Общинарите увеличават капитала на „Метрополитен“ и „Столичен автотранспорт“
Капиталът на общинските транспортни дружества „Метрополитен“ и „Столичен автотранспорт“ ще бъде увеличен с непарични вноски. Решението бе прието единодушно и без дебати по време на заседанието на Транспортна комисия към Столичния общински съвет в понеделник. И при двете дружества е предвидено Столична община да направи апорт на вземания.
БДЖ официално избра Deutsche Bahn за покупката на вагоните втора ръка
„БДЖ – Пътнически превози“ официално финализира процедурата по пряко договаряне за покупка на 76 вагона втора ръка, които бяха договорени от министъра на транспорта Георги Гвоздейков и Deutsche Bahn. Без изненади Комисията е провела преговори и класира като изпълнител подразделение на германските железници - DB Fernverkehr AG.
Гвоздейков ще задейства процедурата за избор на нов жп превозвач
Министърът на транспорта Георги Гвоздейков ще задейства процедурата за възлагане на нов договор за пътнически жп превози. За целта Министерският съвет прие решение, с което възлага на министъра да проведе търг и да избере следващия жп превозвач.
АПИ пуска търг за проектиране на половината „Струма“ през Кресна
Агенция „Пътна инфраструктура“ обяви поръчка за изработване на прединвестиционно проучване и проектиране на трасе на едно от трасетата на автомагистрала „Струма“ през Кресненския пролом. Ще се търсят варианти за платното в посока Кулата, което да мине извън дефилето, както и варианти за дублиращо трасе.
КЗК проверява „Тир Паркинг Русе“ за злоупотреба с господстващо положение
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще проверява оператора „Тир Паркинг Русе“ за евентуална злоупотреба с господстващо положение и нарушения, свързани с Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС). Производството е образувано на 26 март, като Антимонополният орган се е самосезирал, но и е получил редица сигнали за нарушения.
Bulgaria Air с промяна в терминалите заради „въздушния“ Шенген
Националният авиопревозвач Bulagria Air започва да оперира от/до нови терминали за кацане и излитане на три европейски летища в Рим, Прага и Мадрид. Причината за това е влизането на България във „въздушния“ Шенген от 31 март 2024 г.
ГКПП „Клепало“ ще бъде готов към 2030 г.
Реалното изпълнение на проекта за строителство на граничния пункт „Клепало“ между Струмяни и Берово на българо-северномакедонската граница вече е в ход. Тепърва обаче започва планирането и проектирането, което ще продължи цели 2 години, а същинското строителство ще започне едва през 2027 г. Така в най-оптимистичния сценарий България и Северна Македония могат да имат още един граничен пункт едва след 2029 г.
„Български пощи“ ще изплаща пенсии още поне 5 години
Възложеното от държавата задължение на „Български пощи“ ЕАД да изплащат пенсии чрез клоновете си из цялата страна да се удължи с 5 години. Това предвиждат промени в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж.
Forbes нареди българо-американската LucidLink сред най-добрите работодатели в САЩ
Българо-американската софтуерна компания LucidLink влезе в класацията на Forbes „Най-добрите стартъп работодатели в Америка“ за 2024 година. Тазгодишният списък е петата подобна класация на медията, която тя изготвя съвместно със Statista. От 20 000 фирми 3000 се класираха за задълбочен анализ, а 500 попаднаха във финалната листа, която се изготвя от бизнес медията съвместно със Statista.
Собственикът на Galleria Burgas открива голям мол за €100 млн. в Румъния
Компанията за недвижими имоти Prime Kapital, която е собственик на крайбрежния мол Galleria Burgas, изгражда нов мащабен проект в румънския град Питещ. В края на април компанията предстои да открие най-големия търговски център в града.
Как предприемаческият дух може да се възпитава в училище
Финансовата грамотност помага на учениците да вземат информирани финансови решения с ясното съзнание за дългосрочните ефекти, които създават както за собственото си благосъстояние, така и за общественото. Финансово грамотният човек използва финансови инструменти разумно и управлява личните си финанси ефективно. Той може да проучва и намира информация, от която има нужда, и едва тогава да вземе решение. Но най-важно е, че финансово грамотният ученик успява да осъзнае своята роля в обществото от икономическа гледка точка – как неговото потребление или спестяване влияе на икономическото състояние на страната.