Новините от седмицата: Кредитният бум и печалбата на банките; Задънена улица с ПВУ; Българската хиперкола
Скъпият ток не спаси енергетиците в ТЕЦ „Марица Изток 3“ и още
Българският електрически хиперавтомобил ще бъде представен наесен
Производство на електрически хиперавтомобили в родопското село Туховища. Когато се появи тази новина преди около девет години, звучеше фантастично. Но идеята на Ахмед Мерчев, който създава бранда Alieno, за фабрика за производство на електрически хиперавтомобили в Родопите изглежда все по-реална.
Кредитният бум донесе 1.8 млрд. лв. печалба на банките за 6 месеца (инфографика)
Печалбата на банките в България за първата половина от годината достигна 1.8 млрд. лв. За сравнение, толкова бе положителният финансов резултат на системата за цялата 2019 г. Обобщените от БНБ данни на база отчетите на търговските банки в България показват, че печалбата им е със 121 млн. лв., или 7.1% над постигнатия резултат за първата половина на 2023 г.
Generali разраства бизнеса със здравно застраховане в България
Италианският застраховател Generali разраства бизнеса си със здравно застраховане в България. Компанията придобива дъщерното дружество на „Доверие“, специализирано в здравно застраховане – „Обединен здравноосигурителен фонд (ОЗОФ) Доверие“ ЗАД.
„Градус“ планира 29 млн. лв. инвестиции в бизнеса си
Производителят на птиче месо „Градус“ АД ще инвестира над 29 млн. лв. във всички сегменти, в които компанията оперира. Това обяви самото борсово търгуваното дружество през информационната система на БФБ. В него се посочва, че предложението е на мениджърския екип, в който сега влизат Ангел Ангелов, син на оттеглилия се през 2022 г. съосновател на компания Иван Ангелов, Бистра Коцева и Георги Бабев.
Софийската „Пласи“ инвестира 10 млн. лв. в нова база
Софийският производител на канцеларски материали „Пласи“ ООД инвестира 10 млн. лв. в нова производствена база в софийския квартал „Дружба“. Планът е да бъдат открити 32 нови работни места.
Финтехът Kuady отваря офис в София
Регистрираната на остров Ман финтех компания Open Payment Technologies, работеща под марката Kuady, откри нов офис в София. В него планира да наеме поне 100 служители. А решението си да избере българската столица мотивира с наличието на подходящи финтех и IT таланти в региона.
Гръцки бизнесмен си партнира с McKinsey за придобиването на „Лукойл Нефтохим“
В основата на опитите на България да се дистанцира от Русия е продажбата на най-големия нефтохимичен завод в региона – „Лукойл Нефтохим“. Още през октомври 2023 г. тогавашният финансов министър Асен Василев съобщи, че рафинерията се продава, а през февруари той дори обсъди въпроса с администрацията на САЩ.
Нов комплекс от къщи със солари е планиран край София
Строителството на затворени комплекси от еднофамилни къщи край столицата се развива с пълна сила. През последната година бяха издадени разрешения за множество строежи, а инвестиционните намерения са още повече. Последното е на софийското дружество „СПС инвест груп“ ЕООД за строителство на до 46 еднофамилни къщи на два етажа, става ясно от документация, качена в сайта на РИОСВ-София преди няколко дни.
Китайската JA Solar доставя соларните панели за голямата централа край Ямбол
Един от най-големите производители на соларни панели в света, китайската JA Solar, ще достави модулите за фотоволтаичния проект в Тенево, част от хибридния ВЕИ комплекс. Китайската компания е подписала стратегическо споразумение с българската фирма „Соларпро“, която е изпълнител на проекта.
OMV поглежда и към България за развитието на ВЕИ
Австрийският енергиен гигант OMV иска да инвестира в разширяването на слънчевата и вятърната енергия в Югоизточна Европа. Компанията разглежда държави като Румъния, Сърбия, България и Унгария, за които смята, че имат голям потенциал за растеж. Това заяви главният изпълнителен директор Алфред Щерн, цитиран от Handelsblatt.
Скъпият ток не спаси енергетиците в ТЕЦ „Марица Изток 3“
Няма и месец, след като единият от блоковете на ТЕЦ „КонтурлГлобал Марица Изток 3“ беше включен заради високите цени на тока на борсата, се появи новината за поредната вълна от съкращения в ТЕЦ-а. Тя бе потвърдена и от областния управител на Стара Загора Методи Марков.
Индустрия на прицел: България поставя под риск конкурентността на енергоинтензивния бизнес
Бизнес настроенията в България се влошават последните месеци – от геополитическа нестабилност, несигурност в поръчките, нови регулации през липса на работна ръка до шокови цени на тока – индустрията не спира да върви надолу. През месец май беше отчетен поредният голям спад на промишленото производство в България, като тенденцията започна още в началото на 2023 г. и вече 17 поредни месеца индустрията потъва, заличавайки почти напълно възстановяването след COVID пандемията.
България не се отказва от продажбата на парогенераторите от АЕЦ „Белене“
България няма да замрази процедурата по продажба на оборудването за АЕЦ „Белене“ на Украйна. Имаше такива очаквания заради проблемите с парогенератора на 6-ти блок в АЕЦ „Козлодуй“, който може евентуално да бъде заменен с някой от закупените за нереализираната ядрена централа в Белене.
Двата ядрени блока на АЕЦ „Козлодуй“ получиха безсрочни лицензи
Двата действащи ядрени блока на АЕЦ „Козлодуй“ (5 и 6) и Хранилището за сухо съхранение на отработено ядрено гориво получиха безсрочните си лицензи за експлоатация. Изменените лицензи са връчени от председателя на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Цанко Бачийски на Иван Андреев, изпълнителен директор на атомната централа.
България ще загуби кредитен рейтинг при провал с еврозоната
България проправя своя път към еврото и най-късно до началото на 2026 г. страната би трябвало да е влязла в еврозоната. Това би имало положителен ефект за кредитния рейтинг на страната, защото би премахнало валутния риск и би интегрирало допълнително икономиката с останалата част от еврозоната. От друга страна, ако процесът не бъде завършен успешно през следващите няколко години, това би оказало кредитен натиск надолу. Това са част от становищата на международната рейтингова агенция Moody’s, която публикува своя специален междинен доклад за България.
БЕХ, пенсии и заплати: Дефицитът в държавния бюджет скочи до 1 млрд. лв.
„Дупката“ в държавния бюджет набъбна до 1 млрд. лв. към края на юли, показват данните на Министерство на финансите за изпълнението на Консолидираната фискална програма. Към края на юни дефицитът бе около 600 млн. лв., което означава, че само за изминалия месец направените разходи са превишили събраните приходи с около 400 млн. лв.
Законът за въвеждане на еврото върви много бързо към приемане
Законът, който трябва да регулира процеса по въвеждане на еврото в България, върви бързо към приемане. Нормативният акт бе одобрен на второ четене в Комисията по бюджет и финанси за по-малко от час и то само седмица след първото му разглеждане. Скоростното приемане на така важния акт за влизането на България в еврозоната показва, че парламентът най-после се ангажира с процеса.
Единният билет за влак и автобус се връща на дневен ред
Единият билет, който трябва да даде право на пътниците да ползват различни видове транспорт с един и същ превозен документ, отново е в полезрението на управляващите. Предложено е той да бъде регламентиран в нов Закон за обществения транспорт, като за целта са качени за обществено обсъждане консултационни документи от Министерство на транспорта.
Къде ще са станциите на метрото към „Студентски град“?
Софийското метро ще се разшири с още 5 нови станции, които този път ще продължават към „Студентски град“. Това предвижда обществена поръчка за изготвяне на идеен проект за продължение на втората метролиния от метростанция „Витоша“. Прогнозната стойност на процедурата е 1.9 млн. лв. без ДДС, като избраният изпълнител ще има година и половина, за да изготви проекта.
В опит да бъде спасено нещо: 20-те „push pull“ влака станаха мотрисни
След поредния провал на поръчката за доставка на 20 „push pull“ влака, заложени и финансирани със средства по Плана за възстановяване, Министерство на транспорта реши да ги замени с едноетажни електрически мотрисни влакове. Това става ясно от обявена обществена поръчка преди седмица. Прогнозната ѝ стойност е над 1.2 млрд. лв. без ДДС, а предвиденият срок за доставка вече е 24 месеца.
С над 29 млн. лв. самоучастие: 282 блока са одобрени за саниране
Министерство на регионалното развитие одобри 282 многофамилни жилищни сгради, които ще бъдат санирани с над 138 млн. лв. с ДДС, осигурени от 80-процентовия грант по програмата, финансирана по линия на Плана за възстановяване. Останалите 20%, или малко над 29 млн. лв., ще бъдат осигурени от собствениците на одобрените блокове.
България е в задънена улица с предоговарянето на Плана за възстановяване
България е заседнала в предоговарянето на Плана за възстановяване и устойчивост и включването в него на главата REPower EU. Този блокаж е заради решенията на Народното събрание, които противоречат на сега планираните от Министерския съвет мерки по предоговаряне. Това стана ясно по време на заседанието на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, на която бяха изслушани служебният министър на финансите Людмила Петкова, служебният енергиен министър Владимир Малинов, както и заместник-министърът на околната среда и водите Виктор Атанасов.
Асен Василев очаква ЕК да намали с 1 млрд. лв. парите на България по Плана
Бившият финансов министър Асен Василев смята, че Европейската комисия ще ореже 1 млрд. лв. или дори повече по второто плащане за България по Плана за възстановяване. Според него причината е свързана с неизпълнени реформи. Това на практика означава, че страната ни ще получи съвсем символична сума, тъй като общо по второто плащане са предвидени 1.27 млрд. лв.
България бърза да пусне ферибота Русе – Гюргево
Българската страна има амбиции да пусне фериботната линия между Русе и Гюргево през септември. На фона на стартиралият основен ремонт на „Дунав мост“ 1, фериботът може да облекчи тежкотоварния трафик между 20 и 30%. Това става ясно от правителствено прессъобщение след провела се среща между изпълнителната власт и превозвачите.
Създаването на туристически гаранционен фонд е все по-близо
В рамките на месец ще бъде качен за обществено обсъждане законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма, касаещ създаването на Гаранционен фонд. Това обяви служебният министър на туризма Евтим Милошев по време на заседание на Комисията по туризъм към парламента.
Предложение: Законът за движение по пътищата да се раздели на две
Законът за движение по пътищата да се раздели на две, предлага Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“. За целта в средата на месеца са качени за обществено обсъждане консултационни документи (бел.р. – да не се бърка със същински проектозакони). Идеята е да се дадат мнения по проектите за нов Закон за движение по пътищата и на Закон за пътнотранспортната система.
Една българка преобръща представите на света за модата
Консуматорската мода се превръща във все по-голям проблем за природата. Правителството на Франция е сред пионерите, които решават да започнат борба с тези „замърсители“, предлагайки забрана за реклама на дрехи, част от така наречената бърза мода.
Промяна на градската среда: Първото българско графити училище
Графитите, които са част от неформалната градска култура, обикновено се асоциират с рисунки, които нарушават облика на фасадите на обществените сгради. Група младежи, отдали се на това изкуство, обаче решават да променят общността и разбиранията за графити изкуството като цяло. Както и да се справят с основните дефицити – липсата на легални места за рисуване, финансиране и предразсъдъците. За целта създават първото Българско графити училище.
КЗК влезе в офисите на производителя на сладоледите Nuii
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) влезе в офисите на „Фронери България“ ЕООД, след получено съдебно разрешение от Административен съд София-област.