Новините от седмицата: Гигантът Leoni затваря завода си в Плевен; Строеж на още 3 лота от „Хемус“
Свободен достъп до „Силистар“ срещу апетитен имот на първа линия и още
Германският гигант Leoni затваря завода си в Плевен
Германската корпорация за кабелни системи за автомобили Leoni затваря завода си в Плевен. Това обявиха официално от дружество с прессъобщение. Като причина се посочва „липса на дългосрочна стратегически и финансово устойчива перспектива пред завода в Плевен“.
Китайската PCFS иска да инвестира 10 млн. лв. в завод в България
Китайската компания Pan-China Fastening Systems Co. (PCFS) планира инвестиция в завод в България. Със седалище в Шанхай дружеството е фокусирана върху валцоването на тръбни резби и притежава над 20 патента.
Българската „Аеро Техник БГ“ иска да изгради нова база за ремонт на самолети
Българската компания „Аеро Техник БГ“, специализирана в поддръжка и ремонт на авиационна техника, има намерение да изгради база с нови халета и офиси на „Летищен комплекс – София“. Инвестиционното предложение е входирано в РИОСВ – София.
Собственикът на Банка ДСК получи зелена светлина да продаде бизнеса си в Румъния
Румънският антимонополен орган разреши продажбата на бизнеса на унгарската OTP Bank в Румъния на най-голямата местна банка Banka Transilvania. Като част от сделката са и няколко други дъщерни дружества на OTP Bank в Румъния, фокусирани върху лизинг, управление на активи и други.
Полска компания придоби българската платформа за имоти Flat Manager
Полската комания Renters.pl, най-големият оператор на ваканционни имоти в Централна и Източна Европа, придоби мажоритарен дял от 82% във водещата българска компания в сектора – Flat Manager.
„Телелинк“ продаде още един от балканските си бизнеси
Българската технологична компания „Телелинк Бизнес Сървисис Груп“ АД (ТБСГ) обяви, че е продала дъщерното си дружество „Телелинк Албания“ ШПК на неговия управляващ директор Ертон Грацени. Сделката е част от стратегията на ТБСГ за преструктуриране и фокусиране върху други пазари.
Германските вагони вече са извадени от употреба за профилактика
Част от германските вагони втора ръка, които пристигнаха в България в края на май месец, вече се нуждаят от профилактика. Това е причината в разгара на летния сезон, когато желанието да се пътува до морето е най-голямо, да бъде изваден единият състав от влакове и да бъдат пуснати отново старите вагони по линията София – Бургас.
НКЖИ ще се опита да задвижи проектите за жп възлите Русе, Горна Оряховица и Варна
Национална компания „Железопътна инфраструктура“ ще обяви през втората половина на годината обществена поръчка, свързана с подготовката на проект „Развитие на железопътни възли Русе, Горна Оряховица и Варна“. Тя ще бъде разделена в три обособени позиции, а индикативният срок за изпълнението ѝ ще е 24 месеца. Това става ясно от отговор на служебния транспортен министър Георги Гвоздейков на въпрос на депутата Димитър Найденов (ПП-ДБ).
Тази година трябва да започне строежът на още 3 лота от „Хемус“
До края на годината трябва да започне строителството на още 3 лота от магистрала „Хемус“. Става въпрос за участъците 4, 5 и 6, чиято обща дължина е около 84 километра. Трасето започва при п.в. Плевен и завършва при пътя Куцина – Велико Търново. Максималната скорост за движение обаче ще е 120 километра в час, тъй като е заложен габарит Г27. Това стана ясно от изслушване на регионалния министър Виолета Коритарова в парламента.
Ремонтите по два тунела на магистрала „Хемус“ спират за лятото (галерия)
В петък, около обяд, Агенция „Пътна инфраструктура“ ще пусне движението в тръбите в посока Варна на тунелите „Топли дол“ и „Правешки ханове“ на магистрала „Хемус“. С това на практика почти приключва основният ремонт в тази част от съоръженията, който започна през ноември миналата година. Предстои обаче да започнат ремонтите в тръбите в посока София, които са планирани за есента.
Магистрала „Черно море“ очаква решение по ОВОС едва през 2025 г.
Магистрала „Черно море“, чиято дължина е планирана да бъде около 115 километра, ще има поставено решение по ОВОС през 2025 г. Едва след това ще започнат останалите процедури, които също ще отнемат време. При изслушване в парламента служебният регионален министър Виолета Коритарова не пожела да се ангажира с точен срок кога всъщност може да започне същинското строителство на магистралата, която е от изключително значение на Черноморието.
КЗК ще проверява търга за тунела под Петрохан
Една от 17-те компании, участвали в търга за изработване на идеен проект за скоростен път между Монтана и София с тунел под Петрохан, обжалва решението за избор на изпълнител от началото на месеца. Комисията за защита на конкуренцията вече е открила производство по жалба на „Институт по транспортна инфраструктура“ ООД.
Само за три години: Концесионерът на Летище София дължи близо 155 млн. лв.
Концесионерът на Летище София – „Соф Кънект“ – дължи концесионни такси в размер на над 79 млн. евро (над 154.8 млн. лв.) само за първите три години от 35-годишната концесия. Сумите стават ясни от отговор на служебния транспортен министър Георги Гвоздейков на въпрос на депутата Никола Димитров („Възраждане“). Сумите ще бъдат плащани на две равни вноски едва в периода 2046-2048 година.
Терзиев даде началото на ремонта на улица „Опълченска“ в София
Реконструкцията на улица „Опълченска“ в София, която бе отложена с 2 дни, официално започна в четвъртък. Дейностите от кръстовището с бул. „Сливница“ до бул. „Тодор Александров“ ще продължат 8 месеца и ще струват 14.5 млн. лв. с ДДС. Основната цел е разширение на платната до три ленти за движение във всяка посока.
ИТН предлага ДНСК да получи още власт
Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) да може да издава задължителни указания към кметове при констатирани незаконни обекти от четвърта до шеста категория. Временните връзки към мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура на преместваемите обекти да се реализират с издаване на разрешение за строеж.
България задейства преговорите с Брюксел за запазване на въглищата
Министерският съвет се задейства с промяната в Националния план за възстановяване и устойчивост на България в област енергетика, която главно трябва да защити и запази въглищните ни централи от закриване до 2038 г. Това става ясно от решение на кабинета в сряда, с което е приет доклад на заместник министър-председателя и министър на финансите за предприемане на действия по изменението на Плана.
МФ пак планира въвеждане на бонус срещу сигнал за укрити данъци
Министерство на финансите, под ръководството на служебния министър Людмила Петкова, готви нов вариант за схемата бонус срещу информация за укриване на данъци. Подобна идея се опита да прокара и бившият финансов министър Асен Василев, която придоби прозвището „бонус-донос“.
Нов парламент, нов опит за въвеждане на „бонус-малус“
За втори път от началото на годината правителство одобрява промени в Кодекса на застраховането, които до голяма степен се отнасят до най-популярната застраховка в България – задължителната „Гражданска отговорност“ и въвеждането на така популярната система по света „бонус-малус“. В България опити за въвеждането ѝ бяха правени на няколко пъти през годините, последният от които – преди пандемията.
Годишната инфлация в България се ускори до 2.5%
За първи път от около две години насам – от своя пик в последните 25 години – годишната инфлация в България леко се ускори – до 2.5% през юни. Данните на Националния статистически институт показват, че ускорението на инфлацията се дължи основно на услуги като посещенията по заведения, както и на цените на алкохола и цигарите.
БНБ освободи Андрей Гюров като подуправител
Управителният съвет на Българската народна банка (БНБ) освободи Андрей Гюров от поста на подуправител. Решението е взето във връзка с правните последици от установената от Комисията за противодействие на корупцията (КПК) несъвместимост на бившия депутат от „Продължаваме Промяната“ в качеството му на подуправител, ръководещ управление „Емисионно“, и член на УС.
Свободен достъп до „Силистар“ срещу апетитен имот на първа линия
„Черно море, много е добре... “, изпя Тодор Колев някога. И да, слънцето пече, вълните се разбиват в брега, а гледките от някои плажове наистина са впечатляващи. Пример за такова красиво място за плажуване е Силистар. Най-южният плаж в България, който (все още) не е залят с бетон и предлага на туристите по-диво преживяване сред природата.
Вече и в България: Плаж предлага онлайн резервация на чадъри
Докато в южната ни съседка Гърция онлайн резервацията на чадър и шезлонг на плажа вече е достъпна на доста места, то България изостава с дигитализацията на тези услуги. За подобно решение у нас се говори от години и дори беше направен опит през Лято 2023 да бъде въведена такава система за резервации, но безуспешно. Това лято обаче ситуацията е по-различна и дигитализацията вече е в действие.
Предай нататък: Филип и неговата фолклорна къща с мисия
Обикаляйки из Родопите човек няма как да не се влюби в тях. В тяхната красива обвивка, под която се крие магнетична сила и необикновен дух. А срещайки родопчани, няма да как да останете равнодушни към тяхната топлина и български дух, който носят. Там, в Източните Родопи, в близост до Момчилград и Кърджали, покрай меандрите на река Върбица, във вилно селище „Север“, се намира и фолклорна къща „Гърнатскине конаци“, дело на Филип Синапов.
Електронното здравно досие става по-достъпно: Какво се променя?
От 1 септември 2024 г. ще има по-лесен начин за достъп до електронното здравно досие чрез мобилното приложение еЗдраве – без необходимост от електронен подпис, а с помощта на QR код. Това става ясно от публикуваните в „Държавен вестник“ промени в наредбата на Министерството на здравеопазването в началото на юли.
Discоverer ще бъде надграден: Българският суперкомпютър влиза в AI надпреварата
Българският суперкомпютър Discoverer ще бъде надграден с графични процесори и памет, които ще направят възможно използването му за задачи в една от най-атрактивните сфери на дейност днес – изкуствения интелект (AI).
„Син екран на смъртта“: Глобален срив при Microsoft покоси авиокомпании, медии, банки
Мащабен срив на компютърните системи, свързан с операционната система Windows и облачните услуги на Microsoft, доведе до глобален хаос в множество индустрии в петък. IT проблемът, който причинява познатия „син екран на смъртта“, спря полетите в САЩ, прекъсна телевизионните предавания в Обединеното кралство и засегна телекомуникациите в Австралия. Технологичният гигант съобщи в X, че работи за „ускорено облекчаване на последиците“.
Мегасделка за милиарди: Google е на крачка от най-голямото придобиване в историята си
Google е в напреднали преговори за придобиване на фирмата за киберсигурност Wiz срещу сумата от 23 млрд. долара, съобщи The Wall Street Journal, позовавайки се на запознати с въпроса. Ако се осъществи, сделката ще най-голямата в историята на технологичния гигант.