Пандемията влияе на чуждите инвестиции у нас още от януари
Финансирането от компаниите майки към дъщерните предприятия у нас намалява 13 пъти на годишна база
„Замръзване“ на инвестициите у нас се наблюдава през първите два месеца от 2020 г., показват данните от Българската народна банка. Според информацията от справката се наблюдава минимално увеличение във външните инвестиции в капитала на регистрираните у нас дружества, както и минимално количество отпуснати заеми от компаниите майки към дъщерните им предприятия в България.
Общите преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в България са положителни за периода януари - февруари и са в размер на 37.1 млн. евро, което е спад с малко над 11% спрямо същия слаб период миналата година. ПЧИ са повече през февруари, когато над 86% от тях са заеми.
Нетният поток от инвестиции на чуждестранни лица в недвижими имоти е отрицателен в размер на 0.3 млн. евро, при положителен нетен поток от 1.5 млн. евро за януари – февруари 2019 г., което означава, че инвеститорите от чужбина са избягвали сектора в началото на кризата.
За първите два месеца от годината ПЧИ в дялов капитал са положителни, макар и ниски - в размер на 5.1 млн. евро., като това означава, че в този период в страната ни са постъпили нови външни инвеститори, които са закупили напълно или частично собственост в капитала на регистрираните в страната ни дружества. Резултатите по показателя пък са в пъти по-позитивни от тези за същия период миналата година, когато външни инвеститори бяха продали собственост за над 500 млн. евро.
Почти целият плюс в баланса се дължи на дълговите инструменти, но и при тях има огромен спад спрямо началото на 2019 г. Заемите, отпуснати от компаниите майки на дъщерните им предприятия у нас, са на стойност 32 млн. евро - 13 пъти по-малка от тази за периода през 2019 г., като това може да се обясни с факта, че международните компании в някои случаи отчитаха по-големи загуби извън България в момента, тъй като ограничителните мерки в чужбина на места са по-строги.
Най-големите нетни потоци от преки инвестиции в страната за януари-февруари идват от Израел (43.3 млн. евро), Нидерландия (17.2 млн. евро) и Турция (14.3 млн. евро) под формата на заеми.