Петков иска спешно национално съгласие за Северна Македония в ЕС
Министър-председателят призова Румен Радев да свика Консултативния съвет по национална сигурност по темата
Министър-председателят Кирил Петков направи видеообръщение, с което поиска от президента Румен Радев да свика Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) заради състоянието на преговорите между България и Северна Македония.
Премиерът иска на него да се постигне "широко национално съгласие", тъй като правителството няма да направи нищо, без да има такова.
На Консултативния съвет по национална сигурност да участват всички партии, всички служби и президентската институция. Външно министерство да внесе доклад за състоянието на преговорите между България и Северна Македония. Този доклад ще бъде обсъден и на редовния коалиционен съвет следващата седмица“, поиска премиерът.
Той бе категоричен, че няма да направи нищо на база на външен натиск и преди пълно разбирателство на ниво коалиционен съвет, задълбочено обсъждане в КСНС и ясна и потвърдена позиция от най-висшия орган в тази държава – българският парламент.
Единствено Народното събрание има финалния легитимен мандат по темата Северна Македония и това трябва да е абсолютно ясно за цялото българското общество и за външните ни партньори“, завърши обръщението си Петков.
Обръщението на Петков дойде, след като вчера на посещение в България беше европейският комисар по съседство и разширяване Оливер Вархеи. Той се срещна с президента, премиера и външния министър, за да обсъждат бъдещето на Северна Македония в ЕС.
Също вчера Европейският парламент прие доклад, в който призовава Съвета на ЕС да започне незабавно преговори със Северна Македония и Албания за присъединяване към ЕС, особено в рамките на геостратегическия контекст на руската инвазия в Украйна. Отбелязват се рисковете от нарастващата икономическа и енергийна зависимост от Китай и Русия и се предупреждава, че зависимостта от инвестиционни заеми, финансирани от Китай, увеличава уязвимостта на региона.
В документа се призовава за историческо помирение въз основа на определената обща история, както е предвидено в Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между България и Северна Македония.