Петков настоява за свикване на Съвета по сигурност заради Северна Македония
Премиерът иска обсъждане на „прогреса“ в диалога между България и западната съседка
Въпреки че нито президентът, нито повечето коалиционни партньори виждат смисъл, премиерът Кирил Петков продължава да настоява да бъде свикан Консултативният съвет по национална сигурност (КСНС). Според него трябва да бъде отчетен прогресът по диалога между България и Република Северна Македония през последните шест месеца, както и да се обсъди всичко случило се през този период, което има отношение по темата.
Парламентът е най-важната институция в този казус, но няма по-добър формат от КСНС, така че да седнем около една маса и да обсъдим стъпките, които да направим заедно напред“, каза Петков пред журналисти в Рим.
Според него е нужен широк консенсус по темата, включващ не само управляващите партии, но и опозицията.
По-рано днес президентът Румен Радев, който има правомощията да свика КСНС, каза, че не вижда смисъл от това. Той напомни на Петков, че в обществото има консенсус по темата и той е да не се допуска Северна Македония до ЕС, докато страната не промени отношението си към България. Вицепремиерът Илияна Йотова напомни, че такъв Съвет имаше през януари, от който всички партии излязоха с обща позиция.
С изключение на „Демократична България“, останалите коалиционни партньори и дори опозицията имат твърдо мнение по темата – че Северна Македония не трябва да се допуска до преговорния процес, без да е изпълнила поетите ангажименти по споразумението с България.
Въпреки че настоява да се обсъди темата, премиерът не спира да повтаря, че правителството няма да направи нищо без санкция на парламента. След видеообръщението на Петков от петък няколко представители на „Продължаваме промяната“, включително председателят на парламента Никола Минчев, коментираха публично, че решението за Северна Македония трябва да е отговорност на Народното събрание.
Според премиера за отпадане на българското вето може да се говори, „само след като Министерството на външните работи представи резултатите по диалога с нашата съседка, отчетеният прогрес и възможните стъпки бъдат разгледани в Народното събрание“.
Парламентът е най-важната институция в този казус, всичко друго би се използвало за вътрешнополитически цели, което е много неконструктивно“, каза Петков.
Министър-председателят Кирил Петков изтъкна значението на това диалогът му с премиера на Република Северна Македония Димитър Ковачевски да продължи.
Има много сили от двете страни на границата, които се опитват да изкарат диалога от конструктивния тон, не трябва да се поддаваме на провокации“, категоричен беше българският премиер.