Петкова: Твърденията на бизнеса за цена на тока от 120 лв. са невероятни
Няма аналогии между свободния пазар на ток и цената на тока за битовите потребители, категоричен бе министърът
Цената на електроенергията, която предлагат държавните енергийни дружества е цената, която се постига на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) - тя е средно 75 лв. за мегаватчас средногодишно. Това стана ясно на извънреден брифинг в Министерство на енергетика от ресорния министър Теменужка Петкова по повод пресконференцията четирите национално представени работодателски организации – КРИБ, АИКБ, БСК и БТПП.
Министърът зададе въпроса как, след като цената предлагана на БНЕБ е 75 лв.,как работодателите твърдят, че цените достигат 100-120 лв. на мегаватчас. Според нея, това, което казва бизнеса за предлаганата му цена на електроенергията от търговците звучи невероятно и е притеснително на фона на цените, които се постигат от държавната енергетика.
Изпълнителният
директор на БНЕБ Константин Константинов потвърди това като каза, че с период на доставка през
2018 г. вече през борсата са сключени сделки със средна мощност над 850 MW, което не е малко за нашия пазар и средната цена по
тези сделки е 75-76 лв.
Министърът обясни още, че държавата изпълнява ангажиментите си към свободната борса на ток и дори ги надхвърля, тъй като остават непродадени количества електроенергия.
Петкова категорично заяви, че аналогии с цената за битовите потребители са нелогични, няма връзка между цената на свободния и регулирания пазар, както каза днес Васил Велев от АИКБ. Цената за потребителите се определя от КЕВР, тъй като те са на регулиран пазар, няколко пъти обясниха участниците в брифинга.
Тя призова сигналите на бизнеса да бъдат депозирани в Комисията за защита на конкуренцията в най-кратки срокове и ако се констатират нарушения, да се приложи цялата строгост на закона. Работодателите обявиха днес, че ще внесат сигналите си в КЗК още тази седмица.
Според нея на конференцията на работодателите е отделено много време на българската държавна енергетика. Тя добави, че не се съгласява, че има липса на воля за реформи във властта. И подкрепи обратното с факти и цифри в енергетиката през последните години. Единственото дружество на загуба в държавния сектор е ТЕЦ „Марица Изток” 2, а всички останали дружества ще излязат на печалба.
Проблемът на работодателите е, че търгуваното количество ток расте и вместо цената да намалява, тя се покачва. Дупката идва от там, че няколко търговци разполагат с цялата електроенергия на свободния пазар. Те изкупуват енергията от държавните компании през свободната борса и после я препродават на бизнеса на много по-високи цени.