Петролът продължава да поскъпва в очакване на по-високо търсене
Орязването на доставките на газ от Русия ще принуди потребителите да увеличат използването на нефт и нефтопродукти
Петролът поскъпна с повече от 1% в четвъртък, разширявайки печалбите от предишната сесия. Пазарът е подкрепен от повишения апетит за риск сред инвеститорите, по-ниските запаси от суров петрол и възстановяването на търсенето на бензин в Съединените щати.
Фючърсите на сорт Брент за август се повишиха с 1.3% до 103 долара за барел. Американският лек суров петрол (WTI) скочи с 1.4% до 98.70 долара за барел. И двата сорта поскъпнаха с близо 2% по време на сесията в сряда.
Настроенията за риск се възстановиха от страховете за рецесия поради продължаващия оптимизъм за печалбите в САЩ и по-малко агресивната реторика на Фед относно повишаването на лихвите, което подкрепи рали на пазара на суров петрол“, каза анализаторът на CMC Markets Тина Тенг.
Той добави, че отслабеният щатски долар също е вдигнал цените на суровините.
Федералният резерв на САЩ повиши своя референтен овърнайт лихвен процент с три четвърти от процентния пункт, в съответствие с очакванията, за да охлади инфлацията, а доларът падна поради надеждите за по-бавно вдигане на лихвите.
По-слабият долар прави петрола, търгуван в американска валута, по-евтин за купувачите в други страни.
Що се отнася до доставките, запасите от суров петрол в САЩ намаляха с 4.5 милиона барела миналата седмица срещу очакванията за спад от 1 милион барела, докато търсенето на бензин в САЩ се възстанови с 8.5% седмично, според данни на Администрацията за енергийна информация.
САЩ консолидираха позицията си на най-голям износител на петрол в света“, казаха анализаторите на Citi в бележка, като комбинираният брутен износ на суров петрол и рафинирани продукти достигна рекордните 10.9 милиона барела на ден.
Износът на суров петрол от САЩ достигна рекордните 4.6 милиона барела на ден, съобщи Citi. Износът нараства, тъй като WTI се търгуваше със сериозен дисконт спрямо Брент, правейки покупките на суров петрол от САЩ по-привлекателни за чуждестранните купувачи.
Цените също намериха подкрепа, тъй като групата на седемте най-богати икономики (Г-7) се стреми да въведе механизъм за ограничаване на цените на износа на руски петрол до 5 декември, каза високопоставен служител на Г-7 в сряда.
Ръстът на производството на суров петрол в САЩ може да бъде ограничен и от липсата на оборудване за фракинг и екипи, както и от капиталови ограничения, казаха ръководители от индустрията тази седмица.
Междувременно Русия намали доставките на газ през „Северен поток 1“ – основната си газова връзка с Европа – до само 20% от капацитета. Това може да доведе до преминаване от газ към суров петрол и да подкрепи цените на нефта в краткосрочен план, казаха анализатори.