Почитаме паметта на Кирил и Методий
Имен ден празнуват Кирил, Кирилка, Киро, Кирчо, Методи, Методий
На 11 май българската православна църква почита паметта на светите братя Кирил и Методий. Те са канонизирани като светци за превода и популяризирането на най-необходимите за богослужение църковни книги на старославянски език, както и за разпространението на християнството сред славяните.
През 862-863 Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука – глаголица. С нея се поставя началото на голямото просветителско и книжовно дело на Кирил и Методий.
През 863 г. двамата братя отиват в Моравия и по молба на моравския княз Ростислав остават три години и половина там. Ростислав иска да създаде славянска църква, за да се противопостави на германизацията.
Двамата братя отиват в Рим през 867 г., за да защитят делото си пред папата. Там блестящият полемичен дар на Кирил принуждава Адриан II да признае славянските книги официално.
Литургия на славянски език е отслужена в римската църква „Св. Марина“. През 869 Кирил се разболява и умира в Рим, където е погребан в базиликата „Св. Климент“. На името на Кирил е наречена създадената по-късно азбука, която става основа на всички славянски езици - "кирилица"
Брат му Методий продължава своята просветна дейност до смъртта си през 885 г. Двамата братя са канонизирани от църквата за светци в края на IX век.
Делото им е съхранено и продължено от техните ученици Наум, Климент, Сава, Горазд и Ангеларий.
Още в ранното средновековие датата 11 май е определена като ден за памет на славянските първоучители. Към днешна дата 11 май се чества като църковен празник на светите братя Кирил и Методий, а на 24 май се отбелязва денят на славянската писменост и култура.
На 11 май имен ден празнуват Кирил, Кирилка, Киро, Кирчо, Методи, Методий.