Подводни кабели и енергетика – хоризонтът пред САЩ и България се отваря
България работи по привличането на четири нови инвестиции с американско участие
За стратегическото географско положение на България се говори от години. Отдавна транспортните коридори, минаващи оттук – а оттам и добрата физическа инфраструктура – са приоритет. Сега обаче фокусът на внимание се измества към цифровата свързаност. И именно това е едно от потенциалните полета на сътрудничество между българския и американския бизнес, заедно с енергетиката.
Нашата цел и приоритет е България – освен да стане транзит за всички тези физически товари – да стане и ключов регионален хъб от гледна точка на потока на дигитална информация“, каза министърът на иновациите и растежа Александър Пулев по време на „EXPLORE U.S.“, организирана от Американската търговска камара в България и агенцията за инвестициите (ИАНМСП).
Той коментира, че управляваното от него министерство и това на вицепремиера и министър на транспорта Христо Алексиев водят „активен диалог с американски контрактори как да подобрим качеството на 5G инфраструктурата“ по линия на инициативата „Три морета“. Напомняйки за сключената декларация за сътрудничество между САЩ и България (б.р. – в края на управлението на ГЕРБ и в контекста на горещата тогава тема около сигурността на китайските технологии и по-конкретно на Huawei), министър Пулев обърна специално внимание на 5G сигурността.
Акцентира и върху водещата, според него, роля на България в свързаността при обмена на данни от Азия.
Има изградени в момента подводни кабели, които носят информация от Азия. Технически, мисля, че свързваме Грузия с района на Варна“, посочи министърът.
Думите му идват на фона на изключително активната и вече даваща резултати проактивна политика на съседна Гърция, която успешно привлича гиганти като Microsoft и Google да правят центрове за данни и вече има споразумения за стотици милиони в подводни кабелни системи.
Същата посока на възможности за задълбочаване на българо-американските икономически отношения очерта и Джефри Пайът, помощник секретар по енергетиката в Държавния департамент на САЩ, който е на посещение в България. Дошъл от среща с вицепремиера Алексиев, той говори подробно за американския интерес към изграждането на подводни кабели и иновативните енергийни мощности. Идеята е, че Щатите биха имали интерес от ноу-хау, високотехнологичните продукти и специалисти. България пък цели да увеличи експортно ориентираните си компании, както и да подсигури енергийната си сигурност.
Повече чиста енергия, повече иновации – това са ключовите думи. Огромни ресурси се заделят по тази линия и през идните години може да очакваме разместване на пластовете. С общи усилия може да се постигнат и целите за изменение на климата“, каза Пайът, говорейки за паралелните зелени политики на САЩ и ЕС.
Как стоят нещата днес?
Съединените щати са далеч географски от България, но не и политически и икономически. А че този пазар не трябва да се разглежда като екзотика за родния бизнес, се вижда ясно от растящия стокообмен между двете държави.
Търговският обмен между САЩ и България възлиза 1.3 млрд. долара през 2021 г., когато скочи с 20% на годишна база. Първите седем месеца на 2022 г. показват затвърждаване на тенденцията. По данни на министъра на иновациите и растежа Александър Пулев от януари до юли се наблюдава 16% ръст на българския износ спрямо същия период година по-рано. Президентът на AmCham България Оливие Маркет уточни, че по последни данни България изнася стоки за 850 млн. долара, а САЩ към нашата страна – 400 млн. долара.
Българският износ за САЩ е изключително диверсифициран, каза Иво Константинов, ръководител на представителния офис на Американска търговска камара в България във Вашингтон.
САЩ са външнотърговският партньор на България, от който печелим най-много“, отбеляза Константинов, визирайки данните за търговското салдо. Той допълни, че нетната разлика между износ и внос е близо 900 млн. долара.
Представителят напомни, че според коригираните данни на AmCham за ролята на американските инвестиции в България САЩ са на шесто място в класацията. А според самия него може да се каже, че практически дори са пети, защото „повечето нидерландски не са нидерландски“ (б.р. – Нидерландия е номер едно по официални данни, със своите над 11.3 млрд. долара срещу 4.5 млрд. долара американски към 2018 г.)
Константинов обърна внимание и на факта, че ТЕЦ „ЕЙ И ЕС Гълъбово“ е най-голямата чуждестранна инвестиция в България изобщо и тя е американска. В списъка има още много, като „Сенсата“, за която работят 6 хиляди души.
Може да заключим, че САЩ са структуроопределящ партньор за България, не екзотичен“, подчерта в този контекст Иво Константинов.
4 нови на хоризонта
Пулев коментира, че от 2005 г. насам страната ни е сертифицирала проекти с американско участие на обща стойност около 4 млрд. долара. Става дума за над 20 бизнес начинания, които са създали над 3500 работни места. В процес на придвижване са нови четири със спонсори от САЩ, които имат потенциала да наемат над 1000 души. По думите на министъра това са високотехнологични инвестиции с фокус в IT и автомобилната индустрия.
Подходът е нов – проактивен, а не реактивен“, каза той, напомняйки за заявката, която бе дадена преди няколко месеца за вече течащата трансформация в Българската агенция за инвестиции те.
Той обяви, че се работи по създаването на нова информационна система, която да играе ролята на удобен за инвеститорите публичен регистър с подробни данни за бизнеса, общините, подходящите терени и административни изисквания.