Португалия иска да привлече имигранти, за да събуди икономиката си
Нужна е политика за привличане на квалифицирани имигранти
~ 2 мин.
За разлика от много правителства в Европа, Португалия иска да привлече имигранти, за да засилят икономиката ѝ, тъй като населението на страната намалява и застарява, пише Bloomberg, Макар Мадона да си купи къща в Португалия през 2017 г., а Ага Хан получи португалско гражданство, властите се опитват да върнат гражданите, които избягаха по време на дълговата криза и да привлекат имигранти, които да запълнят дупките на пазара на труда.
„Тук не говорим само за имиграция. Става въпрос за привличане на квалифицирани имигранти за нуждите на португалската икономика“, коментира Хорхе Браво, професор по икономика в Nova University в Лисабон. „Ние не сме много конкурентоспособни по отношение на заплатите. Ако имаше първенство за най-търсена държава за имиграция, Португалия не е в Шампионска лига“, допълва той.
Докато Португалия се подготвя за общи избори през октомври, липсата на имигранти, а не тяхното присъствие може да бъде проблем за кампанията на политиците. За разлика от Италия и Унгария, където антимигрантските партии на Матео Салвини и Виктор Орбан са на власт, и Франция, където партията на Марин Льо Пен спечели вота за Европейския парламент през май, в Португалия популистите ги няма. Всъщност бизнесът в страната иска от политиците да излязат с последователни планове за привличане на имигранти.
Търси се помощ
„Необходимо е спешно да се въведат значителни подобрения в политиките за привличане на чуждестранни работници“, коментира Жозе Теотонио, главен изпълнителен директор на хотелската група Pestana, най-големият хотелски оператор в Португалия. „Липсата на професионалисти вече безпокоят бранша и се очаква силно въздействие в бъдеше“, допълва той.
Туризмът и хотелиерството са сред онези, които чувствително усещат недостига на кадри.. Намирането на адекватно квалифициран персонал е „най-сложното“, каза Теотонио. Той иска правителството да направи трудовите правила по-гъвкави за настаняване на временни и сезонни работници.
Туризмът и хотелиерството са сред онези, които чувствително усещат недостига на кадри.. Намирането на адекватно квалифициран персонал е „най-сложното“, каза Теотонио. Той иска правителството да направи трудовите правила по-гъвкави за настаняване на временни и сезонни работници.
„Средното ниво на образование на португалците се е увеличило много, така че е естествено, че за рум сървиз или сервитьори липсват работници“, заяви Раул Мартинс, председател на хотелската верига Altis и председател на Португалската хотелиерска асоциация , която представлява около 600 хотелски компании.
Туризмът представлява около 14% от брутния вътрешен продукт на Португалия и даде тласък на икономиката, която се разшири за пета поредна година през 2018 г. Това помогна на правителството на министър-председателя Антонио Коста да намали безработицата и да управлява бюджетния дефицит.