Правителството предлага по-големи компенсации за бизнеса
Под заплахата от протести кабинетът реши да увеличи подкрепата за бизнеса заради скъпия ток и газ
След заплахата от национален протест, подкрепен и от работодателите, и от синдикатите, правителството е решило да даде още по-големи енергийни компенсации за бизнеса. В прессъобщението от Министерския съвет не става ясно дали новите схеми ще продължат да действат и след месец май – нещо, за което настояват от работодателските организации.
Днес, 16 май, кабинетът ще гласува компенсациите заради скъпия ток за този месец да са 85% от повишението на цената на електроенергията над 225 лв. Също така отпада таванът за държавната подкрепа. До месец април действаше схема, при която правителството компенсираше 70% от цената над 189.5 лв. за мегаватчас, но не повече от 300 лв. на мегаватчас.
Сега кабинетът изчислява, че по текущи данни от БНБ това означава, че през месец май компенсацията за бизнеса ще надхвърли 160 лв./мвтч, което е над изплащаните до момента суми.
Ще има и компенсация заради поскъпването на природния газ за България с над 14% през май, след като финансовият министър Асен Василев по-рано беше обещал цената дори да падне. От този месец правителството ще приложи пълния размер на компенсацията от месец април + 100% от повишението на цената през май. Тоест, цената както за българските граждани, така и за бизнеса през май ще е на същата стойност, както преди взетото решение от страна на „Газпром експорт“ да спре доставките за България, пише в правителственото прессъобщение.
Кабинетът обяви и дългосрочни мерки чрез законодателни предложения – автоматизиране на процеса на компенсиране на българския бизнес заради високите цени на електрическата енергия, законови промени за финансиране на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ – изплащане на „свръхпечалби“ от дружествата под шапката на БЕХ, както и договори за разлика с потребители, които получават гарантирана доходност по текущи договори с държавата. По този начин бизнесът ще получава ежемесечно съответните суми, в случай че нестабилността на пазара продължи.