Правителството вдига концесионните такси за добив на подземни богатства
Подготвя се и преизчисляване на пенсии благодарение на по-големи приходи
Служебното правителство обмисля вдигане на концесионните такси, така че от тях да бъдат събрани по-големи приходи тази година. Това обяви служебният финансов министър Асен Василев. За тази цел вече се водят дискусии с министерството на енергетиката.
Припомняме, че под шапката на енергийното ведомство са всички концесии, свързани с добив на подземни богатства, като злато, въглища, мед, варовик и други подземни изкопаеми.
В закона е заложено на всеки три години да се обновява наредбата за това как се определят концесионните такси върху добива на подземни богатства. Трябва да се огледат и какви са концесионните такси върху другите природни ресурси, които се дават – от плажове до води и ски курорти – и да се види дали всички те са правилно ценообразувани спрямо средноевропейските и световните стандарти и съобразени с реалността“, заяви Василев.
От доклада на финансовото министерство стана ясно, че за изминалата година са събрани приходи от концесии в размер на 145 млн. лв. В този порядък са приходите и в предишните години, като около 30 млн. лв. се превеждат от двете летища във Варна и Бургас.
Изпреварващо изпълнение на приходите
Служебният министър посочи, че очаква към края на годината приходите в бюджета да изпреварят разходите с между 1 – 1.5 млрд. лв., които могат да се вкарат като допълнителни разходи, без да се увеличи планирания дефицит от 4.9 млрд. лв. и да бъде взиман допълнителен дълг. Такива допълнителни разходи могат да бъдат за преизчисляване на пенсиите – нещо, което не е правено от 2008 г., заяви Василев.
Той допълни, че с НОИ вече се работи по различни, реалистични варианти за преизчисляване на пенсиите, което бе и сред предложенията, част от краткия живот на 45-ото Народно събрание. То дори бе прието на първо четене, но със съзнанието, че второ гледане на законопроекта няма да има.
Нашата задача е да спрем течовете, да затегнем разходите, така че те да са ефективни и да си съберем данъците“, коментира още той.
Нова COVID вълна
Финансовият министър предупреди, че въпреки очакваните по-големи приходи, се очаква и нова COVID вълна,
която ще е доста тежка заради "Делта" варианта на коронавируса“.
Въпреки това „ще се направи всичко възможно, за да не се затварят бизнеси“, обяви Василев и посочи, че се търсят варианти за допълнително подпомагане на засегнатите фирми.
Обобщение на последните пет години
В последните пет години бюджетните приходи растат с около 7% годишно, показва справка на финансовото министерство, но разходите ги изпреварват с ръст от 10% за същия период. В това число влизат по 12% увеличение на разходите за персонал, 6% - за пенсии и 7% за капиталови разходи.
Инвестициите, направени с парите на данъкоплатците от държавата, за последните пет години са основно в инфраструктура, сграден фонд (основно саниране на публични сгради), и железопътна инфраструктура.
Финансовият министър също обърна внимание на магистрала „Хемус“, която в последните дни е и обект на проверки от ресорния министър Виолета Комитова. По данни на Василев за проекта от 237 км магистрален път са предвидени 1.95 млрд. лв. от правителството на бившия премиер Бойко Борисов. Малко над 70% от средствата вече са изплатени – 1.38 млрд. лв., докато завършени от въпросните километри са едва 4%, а други 12% са почти завършени, но все още не са пуснати в експлоатация.