Първата българска платформа за наемане на играчки
Една млада майка решава да „спаси“ останалите от купчината вече неизползвани предмети и превръща това в бизнес
Десетки ненужни играчки, които седят в кашони или просто биват подритвани от дете, на което вече са му омръзнали – ситуация, в която изпада всеки родител. Затворени между четири стени по време на първия COVID локдаун в България, с две малки деца и заобиколени от планини ненужни играчки, на Боряна и съпруга ѝ Иван им хрумва идеята да създадат платформа за наемане на играчки.
И така през декември 2021 г. Infinity Toy Box става реалност и вече година „спасява“ хиляди родители от ненужното купуване на десетки играчки, които след няколко седмици биват изхвърлени или просто забравени в някой дълбок шкаф.
Как започна всичко?
След като на Боряна и Иван им хрумва идеята за платформата, започват глобално проучване и откриват, че на няколко места по света има подобни платформи, но няма ясно изразен световен лидер.
Преценихме, че имаме някакъв шанс да станем лидер от гледна точка главно на софтуера, който разработваме и беше създаден специално за този тип бизнес. Надяваме се някой ден платформата да излезе извън границите на България", споделя пред Economic.bg Боряна Левтерова, основател на платформата.
Завършва висшето си образование в University of Chicago със специалност „международни отношения“, след което работи в тази сфера в САЩ, Канада и Италия. Докато през 2015 г. не решава да се върне в България. Съпругът ѝ също учи и работи в чужбина дълги години. Завършил е компютърни науки в Масачузетския технологичен институт, след което е работил в тази сфера в Америка.
Аз се занимавам с всичко, свързано с бизнеса, а той с архитектурата на техническата част“, казва Левтерова.
Според Боряна бизнес средата в България е много приветлива за развитие на младите хора, тъй като тук може „бързо, лесно и сравнително евтино човек да тества своите бизнес идеи“. Друго нещо, което допада на младото семейство, е фактът, че сравнително лесно се събира обратна връзка и може бързо да си сравнят часовника.
В САЩ, бидейки толкова любезни хората, не винаги можеш да разбереш дали продуктът наистина се харесва“.
Като едно от най-големите предизвикателства, с които се сблъскват, е това, че хората в България не са свикнали с картовите плащания и предпочитат наложен платеж.
Игра без излишен отпадък
Платформата работи на принципа на кръговата икономика. Боряна и Иван закупуват директно от производители играчки, книги и спортно оборудване, които стоят на склад до момента, в който някой не реши да ги наеме.
Ние работим с крайните клиенти чрез абонамент. Идеята е, че всичко е максимално опростено откъм транзакции. От гледна точка на крайния клиент, те сякаш пазаруват в онлайн магазин. Идеята ни беше да е нещо, с което са свикнали", разказва Боряна.
Infinity Toy Box държи всички играчки на склад в София, в рамките на града доставките се правят от тях, а за всички клиенти извън столицата се използват услугите на куриер. За момента екипът на платформата е от трима човека, постоянно заети с тази работа, но Боряна и Иван са в процес на търсене на още един, който да отговаря за маркетинга.
Инвеститори
В момента те водят разговори с българска компания, която евентуално да инвестира в платформата. За втори рунд инвестиции Боряна и Иван вече ще се насочат към чуждестранна компания.
На старта на развитието на платформата младите предприемачи печелят два гранта, които им дават нужния финансов тласък, за да доразвият идеята си. В момента пък участват в акселератор в Румъния, в който се обучават как да наберат още допълнително финансиране за компанията.
Когато говорим за чуждестранни фирми и инвеститори, и си от България, е нужно да се докажеш още някъде, дори да имаш добри резултати, защото България сама по себе си не е чак толкова показателна", казва основателката на Infinity Toy Box.