Растат отрицателните оценки за работата на кабинета
Въпреки общото критично отношение към правителството, премиерът Бойко Борисов успява да запази доверието на 33% от избирателите
Рейтингът на премиера Бойко Борисов нараства след връщането му във властта. Спад се отчита в доверието в лидерите от левия политически спектър и покачващ се рейтинг на министрите на регионалното развитие Лиляна Павлова, на здравеопазването на Петър Москов и на социалната политика Ивайло Калфин. Най-неодобрявани министри са Тодор Танев - на образованието, Владислав Горанов - на финансите, и Божидар Лукарски - на икономиката.
Това показва проучване на социологическата агенция "Алфа рисърч" за доверието в политическите лидери, проведено в периода 7 – 15 април 2015 г. сред представителна извадка от 1020 пълнолетни граждани от цялата страна.
Независимо от трудностите и противоречията, съпътстващи съставянето на настоящото правителство, и относително ниската обществена подкрепа, при която функционира, лидерът на основната управляваща партия ГЕРБ Бойко Борисов се очертава като единствения български политик, чийто рейтинг отново тръгва нагоре след връщането във властта.
Според агенцията от октомври до април доверието в премиера нараства с 8 на сто. С 33% доверие и 36% недоверие той успява да запази баланс между положителни и отрицателни оценки. 76% от симпатизантите на ГЕРБ, 30% от тези на ПФ и 23% от тези на реформаторите дават кредит на доверие на Борисов.
Все повече министри стават разпознаваеми за хората, което оказва влияние и върху оценката за работата им, посочват още от "Алфа рисърч". Начело на класацията на най-одобряваните е отново министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова, повишавайки положителните си оценки от 21.4% през януари до 26.3% през април.
Позитивна е нагласата на мнението за здравния министър Петър Москов – одобрението за действията му нараства от 21.1% в началото на годината до 24.3% през април. Тройката на най-успешните членове на кабинета се допълва от социалния министър Ивайло Калфин, положителните оценки за когото нарастват от 15.9% до 19.7%. Преобладаващо позитивни са мненията за работата на още няколко министри – Томислав Дончев (въпреки че бележи лек спад спрямо януари от 18.7% до 15.3%), новия вътрешен министър Румяна Бъчварова, чиято оценка нараства от 3% до 8.6%, и министъра на културата Вежди Рашидов, който бележи ръст от 9.6% до 13.6% за същия период.
Сериозен спад отбелязва финансовият Владислав Горанов, който заедно с икономическия Божидар Лукарски и образователния Тодор Танев получава най-ниска обществена подкрепа. При Реформаторски блок почти няма промяна в рейтинга на лидерите. Сериозен проблем за блока остава фактът, че сред симпатизантите му няма изразена категорична подкрепа за нито един от председателите на партии. 43% от избирателите на реформаторите имат положително отношение към Кънев, 30% - към Кунева, по 17% - към Лукарски и Николай Ненчев.
Негативната класация за най-нехаресваните български политици водят Лютви Местан заедно с Николай Бареков със 79% и 81%. Разликата между тях е, че Местан може да разчита на твърдия електорат на ДПС от 6-7% (в момента подкрепата му е сведена единствено до тези избиратели), докато Бареков и партията му на практика тотално изчезват от политическия пейзаж.
Въпреки общото критично отношение към правителството премиерът Бойко Борисов успява да запази доверието на 33% от избирателите.
Макар и критикувано, правителството остава една от малкото институции в чиято дейност избирателите разпознават отделни позитивни сигнали. Ако то успее да постигне видими резултати в относително кратки срокове, има шансове да запази или подобри общественото доверие към себе си, а партиите от управляваща коалиция – да разчитат на по-устойчива електорална подкрепа.