Русия бележи безпрецедентен ръст в бизнес инвестициите
Руските компании увеличават капиталовите си разходи, за да се приспособят към западните санкции
Русия се опитва да излезе от предизвиканата от самата нея икономическа криза, която заплашва да доведе до най-дълбоката рецесия от повече от две десетилетия, предава Bloomberg. Растящият износ на суровини вкара капитали в държавната хазна и в компаниите, подхранвайки подем в бизнес инвестициите, който е безпрецедентен спрямо предишни икономически спадове и се оказа от решаващо значение за подхранване на военните усилия през годината след нахлуването в Украйна.
Големи и малки компании похарчиха много средства за подмяна на чуждестранно оборудване и софтуер, или насочиха пари към изграждането на нови вериги за доставки, за да достигнат до алтернативни пазари. При първоначалните прогнози за спад на капиталовите разходи с до 20 %, според Bloomberg Economics през 2022 г. те са се увеличили с 6%.
По-строгите ограничения върху износа задушават приходите на Кремъл, но бъдещето е далеч по-опасно за инвестициите. Въпреки че централната банка и Министерството на икономиката на Русия предвиждат период на стабилност или само лек спад, Bloomberg Economics прогнозира, че инвестициите в дълготрайни активи ще се свият с 5% през 2023 г. - сериозна спирачка за икономиката, която се очаква да се свие с 1.5%.
“Намаляването на корпоративните печалби и натискът от санкциите ще спрат инерцията и ще допринесат за несигурността, която вероятно ще доведе до спад на разходите, макар и по-малък по мащаб от първата прогноза за 2022 г.”, заяви Олга Беленкая, икономист във Finam в Москва.
Изглежда, че инвестициите, подкрепени от правителството и държавните корпорации, може да се увеличат допълнително, но инвестициите в частния сектор ще намалеят", допълни тя.
Устойчивостта през миналата година беше въпрос на оцеляване за компаниите, които сега трябваше да издържат на това, което централната банка нарича "структурна трансформация" на икономиката, обсадена от санкции. Банката на Русия заяви, че огромното мнозинство от предприятията или са увеличили инвестициите, или са ги запазили непроменени през 2022 г. Това помага да се обясни защо производството се е свило само с 2%, което е далеч от икономическия срив, прогнозиран непосредствено след инвазията в края на февруари.
"Рецесията в Русия не прилича на никоя друга преди нея. По време на типичен спад частните инвестиции понасят най-голям удар, докато потреблението на домакинствата намалява по-малко. Не и този път. Според нашите оценки тази аномалия ще изчезне през 2023 г., тъй като високата несигурност и рисковете от правене на бизнес в Русия потискат инвестициите", каза Александър Исаков, икономист за Русия, Bloomberg Economics.
Докато Русия се опитваше да се справи с недостига, причинен от санкциите, се появиха нови частни предприятия, много от които бяха подкрепени с държавни заеми или субсидии.
В Псковска област в Западна Русия се очаква завод да произвежда промишлени батерии, които да заместят вноса. Химическо предприятие в Чувашия на Волга планира да произвежда водороден пероксид в количества, които да задоволят изцяло вътрешното търсене. Близо до Москва започват да функционират предприятия за производство на хидравлично оборудване и фармацевтични продукти.
Мария Романовская е сред предприемачите, които сега очакват да получат държавна подкрепа, след като миналата година инвестира собствени средства, за да основе предприятие за производство на козметика след отлива на западни марки. Тя кандидатства пред правителството за финансиране, като планира да инвестира в изграждане на съоръжения и да премине от производство по заявка към разработване на собствена цялостна полуавтоматична производствена линия.
За целта бяха отпуснати гигантски средства. Можехме да кандидатстваме по две програми за държавна помощ и кандидатствахме по едната", заяви Романовская.
Изчезването на много вносни стоки се превърна в една от силите, деформиращи руската военна икономика, като стимулира растежа, основан на по-малко сложни технологии, към това, което централната банка на страната нарече "обратна индустриализация".
Паричните средства, които правителството и компаниите в момента наливат в икономиката, отразяват и спешната необходимост от развитие на нова инфраструктура за търговия, след като Русия на практика трябваше да се откаже от маршрутите към западните пазари, чието изграждане някога струваше стотици милиарди долари.
Отклонението от традиционните клиенти на Русия означава, че компании като газовия гигант ПАО "Газпром" трябваше да удвоят инвестиционната си програма, като през 2023 г. планират да увеличат капиталовите си разходи до рекордно ниво, за да финансират преориентирането на износа на изток.
Инвестиционен случай
Тази тенденция би трябвало да подкрепи фиксираните инвестиции през следващите години", твърди Татяна Орлова от Oxford Economics.
Подобна обосновка подтикна производителите на петрол да харчат за транспортна инфраструктура и танкери. Възползвайки се от огромния неочакван приход от високите цени на суровините, минният сектор се превърна в най-големия двигател на инвестициите през миналата година.
ПАО "Северстал" - един от най-големите производители на стомана в Русия - запази капиталовите си разходи почти непроменени и пренасочи инвестициите си към проекти, които са изложени на риск от прекъсване на доставките на оборудване или ограничения върху износа.
През тази година Северстал също така разработва произвеждани в страната информационни технологии за използване в металургичната промишленост и свързаните с нея сектори. Държавните кредитори като ПАО "ВТБ" и Руската селскостопанска банка също инвестират, за да заменят чуждестранния софтуер с местни решения.
Изобилието на парични средства означава, че капиталът става достъпен за сектори, които отдавна жадуват за инвестиции. Само държавната програма за преференциално кредитиране е насочена към предоставяне на около 300 млрд. рубли (4.3 млрд. долара) на малкия и средния бизнес.
Какво следва?
Разходите за икономическата изолация обаче само ще нарастват с времето и е вероятно Русия да размени самодостатъчността си за по-скъпи продукти с по-лошо качество. А за повечето компании фокусът сега е по-скоро върху оцеляването, отколкото върху развитието. Проучване на Банката на Русия установи, че сред малките и средните предприятия само всяка четвърта фирма се готви да увеличи допълнително капиталовите си разходи. При големите компании една трета са готови да го направят. Все пак, за много предприятия изборът е засега да се задоволят със ситуацията.
Сергей Янчуков, чиято група Mangazeya обхваща бизнеси от минното дело до строителството на недвижими имоти, казва, че плановете му за разходи остават в сила. Екипът, отговарящ за подразделението за злато, се е срещал няколко пъти през миналата година, за да обсъди рисковете и сценариите за бъдещето.
Заключението им беше, че е необходимо да се върви напред и да се инвестира за бъдещето. Трудните времена ще отминат, а проектите ще останат - те са дългосрочни, така че не спираме нищо, каза Янчуков.