Руската икономика e изправена пред тежка ситуация
Най-голямата надежда на Москва е да стане „изцяло зависима“ от Китай – един от малкото ѝ останали стратегически съюзници
Икономиката на Русия е толкова движена от войната в Украйна, че Москва не може да си позволи нито да спечели, нито да загуби войната. Това заяви Рено Фукарт, старши преподавател по икономика в университета Ланкастър, цитиран от Business Insider.
Фукарт очерта тежката икономическа ситуация, пред която е изправена Русия. БВП на страната е нараснал с 5.5% на годишна база през третото тримесечие на 2023 г., според данни на руското правителство. Но по-голямата част от този растеж се подхранва от чудовищните военни разходи на нацията, като плановете на Кремъл са да похарчи рекордните 36.6 трилиона рубли, или 386 милиарда долара за отбрана тази година.
Заплатите на военните, боеприпасите, танковете, самолетите и компенсациите за загинали и ранени войници, допринасят за големината на БВП. Казано по-просто, войната срещу Украйна е основният двигател на икономическия растеж на Русия“, каза Фукарт.
Други области на руската икономика страдат, докато войната продължава. Москва е залята от сериозен недостиг на работна ръка, благодарение на младите професионалисти, които бягат от страната или са въвлечени в конфликта. Инфлацията от 7.4% също е висока - почти двойно над целта от 4% на централната банка. Междувременно преките инвестиции в страната се сринаха, падайки с около 8.7 милиарда долара през първите три тримесечия на 2023 г., по данни на централната банка на Русия.
Всичко това поставя Кремъл в трудна позиция, независимо от изхода на войната в Украйна. Дори ако Русия спечели, нацията не може да си позволи да възстанови и осигури Украйна, поради финансовите разходи, както и въздействието от оставането изолирано от останалия глобален пазар. Западните нации избягват търговията с Русия, откакто тя нахлу в Украйна през 2022 г., което според икономисти може сериозно да попречи на дългосрочния икономически растеж на Русия.
Докато остава изолирана, „най-голямата надежда“ на Русия е да стане „изцяло зависима“ от Китай , един от малкото ѝ останали стратегически съюзници“, каза Фукарт.
„Междувременно разходите за възстановяване на собствената ѝ нация вече са „огромни“, допълни той, посочвайки проблеми като повредена инфраструктура и социални вълнения в Русия.
„Продължителната безизходна ситуация може да бъде единственото решение за Русия да избегне пълен икономически колапс. Руският режим няма стимул да прекрати войната и да се справи с този вид икономическа реалност. Така че той не може да си позволи да спечели войната, нито може да си позволи да я загуби. Сега икономиката му е изцяло насочена към продължаване на дълга и все по-смъртоносна конфликт“, пише Фукарт.
Други икономисти предупредиха, че за Русия идват проблеми на фона на жертвите от нейната война в Украйна.
Икономиката на Русия ще претърпи значително по-голяма деградация“, предупреди наскоро базиран в Лондон мозъчен тръст, въпреки разговорите за устойчивостта на Русия пред лицето на западните санкции.