САЩ се опитват да задушат китайското производство на чипове
Администрацията на Джо Байдън анонсира редица мерки за ограничение на износа на американски полупроводникови технологии
Администрацията на американския президент Джо Байдън публикува редица мерки за ограничаване на износа на американски полупроводникови технологии. Така САЩ се опитват да отрежат Китай от чип индустрията, но и да забавят технологичния и военен напредък на Пекин, предава Reuters.
Правилата, някои от които влизат в сила незабавно, се основават на ограниченията, изпратени в писма по-рано тази година до водещите производители на оборудване, ситуирани в САЩ като KLA Corp, Lam Research Corp и Applied Materials Inc. От тях се изисква да спрат доставките на оборудване до фабрики, изцяло притежавани от Китай, произвеждащи усъвършенствани чипове.
Поредица от мерки може да се равнява на най-голямата промяна в политиката на САЩ към доставка на технологии за Китай от 90-те години на миналия век. Ако са ефективни, те биха могли да попречат на производство на чипове в Китай, като принудят американски и чуждестранни компании, които използват американска технология, да прекратят подкрепата за някои от водещите китайски фабрики и дизайнери на чипове.
Това ще върне китайците години назад. Китай няма да се откаже от производството на чипове... но това наистина ще ги забави“, казва Джим Луис, експерт по технологии и киберсигурност в Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS) и смята, че политиките се връщат към строгите разпоредби по време на Студената война.
Висши правителствени служители казаха, че много от мерките са насочени към предотвратяване на чуждестранни фирми да продават усъвършенствани чипове на Китай или да доставят на китайски фирми инструменти за производство на свои собствени усъвършенствани чипове. Те обаче признаха, че не са получили никакви обещания, че съюзническите нации ще прилагат подобни мерки, а дискусиите с тези нации продължават.
Разбираме, че едностранният контрол, който въвеждаме, ще загуби ефективност с течение на времето, ако други държави не се присъединят към нас“, каза един служител. „И рискуваме да навредим на технологичното лидерство на САЩ, ако чуждестранните конкуренти не са обект на подобен контрол.“
Правилата също блокират доставките на широк набор от чипове за използване в китайски суперкомпютърни системи. Ерик Сайърс, експерт по отбранителна политика в American Enterprise Institute, каза, че този ход отразява нов стремеж на администрацията на Байдън да ограничи напредъка на Китай, вместо просто да се стреми да изравни условията.
Обхватът на правилото и потенциалните въздействия са доста зашеметяващи, но дяволът, разбира се, ще бъде в детайлите на прилагането“, добави той.
Компаниите по света започнаха да се борят с последните действия на САЩ, като акциите на производителите на оборудване за производство на полупроводници паднаха. Асоциацията на полупроводниковата индустрия заяви, че проучва регулациите и призова Съединените щати да „приложат правилата по целенасочен начин – и в сътрудничество с международни партньори – за да помогнат за изравняване на условията на игра“.
Новите разпоредби също ще ограничат сериозно износа на американско оборудване за китайски производители на чипове с памет и ще формализират писмата, изпратени по-рано до Nvidia Corp и Advanced Micro Devices Inc (AMD), ограничаващи доставките до Китай на чипове, използвани в суперкомпютърни системи, на които нациите по света разчитат за разработването на ядрени оръжия и други военни технологии.
Министерството на индустрията на Южна Корея заяви в изявление в събота, че няма да има значително прекъсване на доставките на оборудване за съществуващото производство на чипове за Samsung и SK Hynix в Китай, въпреки че е необходимо да се минимизира несигурността чрез консултации с органите за експортен контрол на САЩ.