След като властта им изпълни исканията, работодателите няма да протестират
Това се случва, след като работодателските организации постигнаха договорка с властта за по-големи компенсации за тока и природния газ
В планирания мегапротест на 18 май работодателските организации няма да вземат участие. Това се случва, след като АИКБ, КРИБ и БСК постигнаха договорка с правителството за по-големи компенсации заради скъпия ток и природния газ. Развръзката дойде след среща в Министерския съвет с премиера Кирил Петков, финансовия министър Асен Василев и енергийния Александър Николов.
Мащабни протестни акции на 18 май няма да са основателни, тъй като основните ни искания за компенсации заради високите цени на тока и газа за бизнеса са удовлетворени“, заяви Добри Митрев, председател на Българската стопанска камара, на организирана пресконференция в БТА.
Въпреки това работодателите предупредиха, че остават в протестна готовност и ще проследят планираната среща между властта и превозвачите, която трябва да се състои във вторник. Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа“, напомни, че в сряда все пак ще има блокирани пътни артерии в София, тъй като протестът на градския транспорт не е отменен.
Поставих въпроса за подпомагането на градския транспорт не само в София, а в цяла България. Отговорът на министър Василев не бе от най-обнадеждаващите“, отбеляза Манолов.
Финансовият министър е посочил, че разходите на транспортните дружества трябва да бъдат оптимизирани, а в София – да се промени транспортната схема. Според Манолов обаче това не е „лесно упражнение“. Той добави, че държавата има готовност да увеличи „дела си в заплащането на пенсионери, ученици“, но този дял в разходите на предприятията не е толкова голям, така че да се решат проблемите им.
„По моята скромна прогноза акцията в сряда ще се състои. Напоследък по разни управленски столове седнаха хора, които обясняваха, че протестите са еманация на умност и каквото се сетиш. Сега същите тези хора обясняват колко гадно и вредно е протестирането. Този двоен аршин ме забавлява, но е хубаво лицемерието да има някакви граници“, посочи още Манолов.
Кирил Домусчиев, председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), заяви, че ако протестът на 18 май се бе състоял, то той е щял да събере над 30 хил. протестиращи – представители на работодателите. Домусчиев каза, че КРИБ остава в протестна готовност, докато не види обещанията на властта изпълнени. Ако това не се случи, вместо на 18 май, мегапротестът ще се състои на друга дата.
Искам да видя дали това, което бе обещано на срещата, ще се случи. Преди месеци имахме такива срещи и обещания за разписване на двустранни договори, но нищо не се случи. Аз лично и колегите имаме тръпчиво усещане, че може пак да не се случат нещата“, заяви Домусчиев.
Работодателските организации заявиха, че на срещата в МС е била спомената цената на втечнения природен газ от САЩ, но са помолени да не я обявяват. Според организациите двата танкера, които трябва пристигнат в България през юни, ще задоволят потреблението на страната за 2 летни месеца.
Какви ще са мерките в помощ на бизнеса?
Заради високите цени на тока през май държавата ще поеме 85% oт пoвишeниeтo нa цeнaтa нa eлeĸтpoeнepгиятa нaд 225 лв. Отпада и тaвaнът зa дъpжaвнaтa пoдĸpeпa. Пo тeĸyщи дaнни oт БHБ тoвa oзнaчaвa, чe пpeз мeceц мaй ĸoмпeнcaциятa зa бизнeca щe нaдxвъpли 160 лв./мвтч, ĸoeтo e нaд изплaщaнитe дo мoмeнтa cyми.
Заради високите цени на природния газ и заради това, че цената на синьото гориво за май месец е с 14% по-висока от тази през април, правителството ще приложи пълния размер на компенсацията от април +100% от повишението на цената през месец май. Така се цели цената както за българските граждани, така и за бизнеса през месец май спрямо април да е на същата стойност, както преди взетото решение от страна на „Газпром експорт“ да спре доставките за България.
Като по-дългосрочни мерки двете страни са постигнали договорки за законодателни промени, така че да се автоматизира процесът на компенсиране на българския бизнес заради високите цени на тока, както и законови промени за финансиране на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Бизнесът очаква и да продължат разговорите за дългосрочни договори, така че да се постигне по-добра цена на електроенергията.