Смартфоните в криза на идентичността
Ето няколко концепции, които могат да ги изведат от нея
Днес почти всеки от нас ги носи в джоба си. Смартфоните постепенно превзеха света на технологиите, изместиха старите мобилни телефони, а напоследък – и персоналните компютри, превръщайки се в основното устройство, което използваме за достъп до информация и забавления. Старата мантра „Аз използвам телефона си само за разговори“ беше разбита на парчета от екосистемите за приложения на Google и Apple. Днес нашите смартфони са също фотоапарати и видеокамери, книги, музикални плеъри, часовници и хронометри, телевизори, дори баркод четци и дигитални карти, в случай, че ни потрябва такава функционалност.
Самите те се промениха до неузнаваемост и днес са по-мощни, с по-красиви дисплеи и по-функционални от всякога. Всъщност те се развиха до такава степен, че все по-често можем да чуем мнението, че при този клас устройства
всичко вече е измислено
И макар че подобни твърдения, залагащи срещу иновациите, в крайна сметка винаги биват опровергавани с времето, някои производители на мобилни устройства изглежда са готови да се съгласят, че секторът изживява своеобразна „криза на идентичността“. Тенденция, която напоследък се отразява и на продажбите. Просто почти всички нови модели смартфони си приличат все повече, а иновациите в тях все по-често се свеждат до „още по-мощна камера“, „още по-производителен процесор“ или „още по-голям дисплей, с по-малки рамки около него“. Концептуалните иновации, които биха могли да променят бранша обаче, през последните години почти липсват.
Смартфон производителите се надяват да наложат като такива моделите със сгъваеми дисплеи и разчитат на смяната на поколенията при мобилните мрежи. Да, навлизането на 5G действително ще промени много неща, но за устройствата тази промяна няма да е особено видима. Сгъваемите екрани пък изглежда няма да се превърнат в онова масово явление, което отново да доведе до по-сериозен ръст в продажбите на нови устройства. Достатъчно е да се огледаме наоколо и да се опитаме да открием някой около нас с такъв смартфон, за да се уверим, че тази концепция ще остане по-скоро рядко срещан лукс, отколкото масова технология.
Търси се
следващата иновация
която отново да насочи прожекторите към пазара на смартфони и да накара потребителите да си кажат „искам да имам това“. А един поглед към дизайн концепциите, анонсирани напоследък, ни показва, че тя вече може и да съществува. Въпреки че концептуалните дизайни често се правят само с маркетингова цел и много от тях никога не достигат до продажба, сред тях понякога могат да се открият и обещаващи нови технологии, които неведнъж са променяли този пазар. Затова в следващите редове ще ви запознаем с някои от най-обещаващите концепции в този сегмент, както и някои вече реализирани идеи, в които има бъдеще.
Дисплей, който се навива
LG представи на тазгодишното изложение CES своята концепция Rollable за телефон с навиващ се екран. Това на практика го превръща в таблет за броени секунди, а ако технологията се развие в бъдеще, не е изключено той да може пълноценно да замени и лаптоп. Защо не след време да разполагаме само с едно устройство, което да променя своята форма и големина в зависимост от това за какви цели ни трябва? Практично, нали? За да стане това обаче, производителите ще трябва да решат редица проблеми с издръжливостта на навиващите се дисплеи – проблем, който днес имат и тези със сгъваеми дисплеи.
Екран от всички страни
Представеният съвсем наскоро концептуален модел Mi MIX Alpha на Xiaomi е първият по рода си, при който екранът заобикаля изцяло корпуса – отпред, отзад и отстрани. Въпреки че практичността на тази иновация може да бъде поставена под въпрос, устройството изглежда наистина страхотно и прилича на нещо, което технологичните ентусиасти биха искали да си купят. В добавка, моделът може да предостави удобството да гледаме дадено съдържание от двете страни на телефона, заедно с човек, който стои срещу нас.
Смартфоните политат
Още една интересна концепция на LG е с находчивото наименование drone phone. Става въпрос за първия по рода си телефон, който може... да лети. Това става благодарение на двете вградени в корпуса перки, които превръщат устройството в пълноценен летящ дрон. В рекламното видео, представено от LG, се показват различни сценарии, при които телефонът просто се рее във въздуха срещу своя собственик, докато извършва видеоразговор или дори излъчва филм. Или пък лети пред него и осветява пътя му при разходка в тъмното. Най-голямото удобство е, че при това на потребителя не се налага да използва ръцете си и може да прави нещо друго. Концепцията може да има стотици приложения и наистина е изключително полезна. Тя обаче има да извърви много дълъг път, преди да се превърне в продукт, достъпен на пазара.
Камера, вградена в екрана
Производителите на смартфони открай време се опитват да решат проблема с предната камера. Обикновено тя се намира някъде в рамките на екрана на устройството, което нарушава неговата цялост и е обект на критики от страна на някои взискателни потребители. Модерният напоследък „капковиден прорез“ от горната страна също не решава този проблем. Едно възможно решение, с което експериментират някои компании, е камера, излизаща от корпуса. ZTE обаче предприе друг подход със своя Axon 20 5G. В него камерата е направо вградена под дисплея. Телефонът обаче не се прие толкова добре от публиката и стана обект на критики, включително и заради качеството на предната камера. Въпреки това в концепцията има бъдеще.
Модулни устройства
Тази идея не е нова и на пазара вече има редица работещи устройства като Moto Z на Motorola. Става въпрос за смартфони, към чиято задна част могат да се прикрепят различни модули – допълнителна батерия, аудио колонка, дори проектор за презентации и миниатюрен принтер за визитки. Това създава цяла нова екосистема около устройството. Досегашните модели така и не се наложиха на пазара, но концепцията е интересна и не е изключено тепърва да видим по-успешен продукт с нея. Същевременно подобен подход може да бъде следван и при производството на модулни калъфи за смартфони.
Сканиране на околния свят
Changhong H2 е една много интересна концепция за смартфон, който може да сканира заобикалящите ни физически обекти, а след това да анализира техния състав. За целта устройството разполага със специален скенер, който отчита разликите в пречупването на светлината от различните типове материали и съединения. Моделът всъщност има много повече практически приложения, отколкото бихме си помислили в първия момент – от сканиране на храната, която купуваме в магазина, до анализ на кожата на лицето ни. Освен това показва, че нова смартфон концепция може да бъде създадена не само по отношение на неговата форма и дизайн, а също и на съвсем специфични функции, които биха могли да улеснят нашето ежедневие.