Спорният договор е за посредничество, не за финансиране
Новите дългове ще са според Закона за държавния бюджет, гарантира финансовият министър Владислав Горанов
Договорът с четирите банки за осигуряване на дълговото финансиране на бюджета до края на 2017 г. е за посреднически услуги, а не са самото поемане на дълг, уточни финансовият министър Владислав Горанов в ефира на БНР.
Ратификацията му предизвика острата реакция както на опозицията, така и несигурност в рамките на партиите, подкрепящи кабинета. Горанов обясни, че 8-те млрд. евро са за целия тригодишен период, а отделните суми за всяка година ще бъдат приемани в рамките на Законите за държавния бюджет. Така той отхвърли упреците, че правителството нарушава законодателството с предложената ратификация.
Финансовият министър подчерта, че ресурсът е необходим, за да се осигури финансовата стабилност в страната в следващите три години и дори да бъдат постигани балансирани бюджети, пак ще е необходимо емитирането на дълг, с който да бъдат рефинансирани настоящите задължения. Според него те са емитирани недалновидно, тъй като изплащането им е било концентрирано в сравнително кратък период.
„Това, което съм предложил, според мен е най-разумният подход. В момента пазарите са свръхликвидни и поемането на дълг може да се осъществи при благоприятни условия“, заяви Горанов.
Той припомни и, че държавата е използвала мостово финансиране, за да бъдат осигурени всички средства за гарантираните депозити в КТБ и падежът му наближава. Във фискалния резерв има необходимите средства то да бъде погасено, но при такова решение може да възникне ликвиден проблем в публичните финанси и да няма откъде да бъде покрит бюджетния дефицит.
Горанов посочи и че правителството възнамерява да свива дефицита постепенно, а изпълнението на бюджета за тази година е добро и не е невъзможно отрицателното салдо по него да е по-малко от предвиденото. Напомняме, че средносрочната бюджетна програма предвижда намаляване на дефицита с едва 0,5 процентни пункта годишно от планирания за 2015 г. 3%.
Финансовият министър коментира и изненадващия отказ на ГЕРБ да подкрепи кандидатурата на Димитър Костов за ръководител на банковия надзор в БНБ. Първоначално съпартийците му са били положително настроени към качествата на Костов, но след това е било преценено, че дебатите по назначението му могат да бъдат използвани за извличане на политически дивиденти от опозицията.