Стартира онлайн петиция срещу спирането на Uber у нас
Тя се разпространява под надслов „НЕ на спирането на Uber в София!” - #SofiaNeedsUber
Започна петиция в подкрепа на платформата за споделеното пътуване Uber. Тя се разпространява в мрежата под надслов „НЕ на спирането на Uber в София!” - #SofiaNeedsUber.
Вчера Uber официално спря услугата си в България, след като Върховният административен съд потвърди решението на Комисията за защита на конкуренцията за спиране на дейността на компанията.
Петицията е до председателя на комисията по Транспорт, информационни технологии и съобщения и гласи:
Настояваме за разрешаване и законово уреждане на услуги за придвижване на кратки разстояния станали популярни като „споделено пътуване“. Необходимо е либерализиране на пазара за индивидуални превози на кратки разстояния, популярно познат като таксиметрови услуги.
На пазара на таксиметрови услуги у нас липсва реална конкуренция както относно качеството на услугата, така и по отношение на цената.
Стари и мръсни автомобили, изключително близки цени за километър превоз, нелюбезни шофьори, опити за измама при дължината на маршрута или начина на таксуване, оставане на задължителен бакшиш са само част от проблемите на тази услуга у нас.
Ние настояваме за повече конкуренция в сектора и за приемане на законови промени, гарантиращи необходимата либерализация на законодателството.
Към 16:00 часа днес петицията е подписана от близо 10 000 души. В края на месец септември пред Върховния административен съд (ВАС) под формата на протест се събираха недоволни от решението му да спре работата на платформата за споделени пътувания у нас, ако тя не спазва българското законодателство.
Припомняме, че компанията беше обвинена в нелоялна конкуренция и е лишена от правото да работи в страната, докато не приведе дейността си в съответствие с изискванията на българското законодателството. Фирмата за споделено пътуване навлезе на българския пазар преди година и събра над 40 000 потребители.
Мотивът на КЗК беше, че Uber предлага услуга, идентична с таксиметровите, но заобикаля данъчното законодателство и така създава неконкурентна среда на пазара.