Стив Ханке: Никой не е виждал икономическата програма на Тръмп, това поражда несигурност
Новият президент ще намали корпоративния данък и регулациите и ще подобри отношенията с Русия, смята икономистът
Победата на Доналд Тръмп донесе несигурност на пазарите, защото никой не е виждал икономическата му програма. Това коментира в интервю за БНР проф. Стив Ханке, един от икономическите съветници на бившия президент на САЩ Роналд Рейгън и човекът, въвел валутния борд в България.
Коментирайки все по-честите аналогии между Тръмп и Рейгън, Ханке изтъкна основната разлика между тях – Рейгън е имал много детайлна програма за икономическо възстановяване в началото на 80-те години на ХХ век.
„В нея беше ясно описано какво смятаме да направим с регулациите и данъчната политика, как трябва да овладеем инфлацията и как да отворим страната към повече търговски споразумения. Ние бяхме подготвили програма от повече от 200 страници още преди спечелването на изборите от Рейгън. Доналд Тръмп не е направил това”, подчерта той.
Икономистът заяви, че след встъпването на Тръмп в длъжност ще настъпят някои промени. „Има няколко неща, които можем да очакваме от Доналд Тръмп, тъй като той ги анонсира в рамките на кампанията си. Президентът Обама издаваше ексклузивни заповеди и не действаше съвсем демократично. Когато влезе в Белия дом, Доналд Тръмп ще премахне това”, посочи той.
„Също така можем да очакваме да се сложи край на здравната реформа на Обама. Той създаде такава социална и здравна система, че се стигна до бедствено положение. Системата му изобщо не проработи”, допълни Ханке.
„Сега мисля, че се сложи край на завета на Барак Обама, че ще пренапише историята. Слага се край на това, което ние наричаме „династията Буш“ и на „династията Клинтън“, каза той.
По отношение на външната и икономическата политика, която ще провежда новата американска администрация, Стив Ханке коментира, че може би САЩ и НАТО ще престанат да дразнят Русия и да я „бодат в очите“, както досега.
„Това ще е важно и за България. Може би ще има преосмисляне на санкциите срещу Русия. Със сигурност ще видим промени в геополитически план и се надявам средата вече да не е толкова напрегната и агресивна”, допълни той.
Стив Ханке очаква и промени в данъчната система на САЩ. „Ще има намаляване или дори отпадане на данъка, който корпорациите плащат, когато парите им се върнат в страната. Това е огромно количество пари, които в момента са отвъд океана, но са американски.
Ще има връщане на тези пари в Америка, ако данъкът бъде намален драстично или направо отпадне. Мисля, че екипът на Тръмп ще промени голяма част от регулациите и също така ще инвестира доста в инфраструктура”, коментира той.
Що се отнася до негативните аспекти, според Ханке ще видим затягане на политиката по отношение на международните споразумения, особено в икономически план. „Как точно ще изглежда това, никой не може да каже, защото все още никой не знае какви са намеренията на Тръмп”, отбеляза още професорът.
Той отново повтори тезата си, че икономическата ситуация в България е стабилна и има фискална дисциплина, благодарение на валутния борд, който действа у нас. Според него, ако не беше в режим на валутен борд, България би била по-бедна страна.
Ханке обаче подчерта, че ако страната ни цели истински икономически бум, трябва правителството да си постави тази цел като най-важен приоритет и да работи с всички сили за постигането й.