Строителите настояват да им се гарантират по-високи цени по договорите
КСБ иска да бъде преработена изцяло проектометодиката за индексация, внесена за обществено обсъждане от МРРБ
Ако възложителят (например АПИ – бел. ред.) откаже "неоснователно" индексация, изпълнителят (например частната строителна фирма – бел. ред.) да може да прекрати изпълнението на договора, без да търпи санкции. Това е само едно от предложенията, които Камарата на строителите в България (КСБ) предлага в свое становище до Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), внесено в рамките на общественото обсъждане на изменения относно методиката за индексация на строителни договори.
Често възложители по различни причини отказват индексация или я ограничават неоснователно, което на практика спира изпълнението на обектите“, казва председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев.
„С отказа да се актуализират цените по вече извършените оскъпени дейности на практика се наказват коректните фирми, които не са спрели изпълнението на задълженията си въпреки затрудненията“, добави той.
В цели 7 страници КСБ отхвърля предложенията на ресорното ведомство и представя свои конкретни искания. Нещо повече – браншът настоява изрично да се запише, че индексацията е задължителна за всички договори, сключени след процедура по Закона за обществените поръчки (ЗОП), включително тези, чието строителство е приключило, но все още са в гаранция.
Само тези две конкретни искания на Камарата предполагат заделянето на огромен финансов ресурс за индексация. До момента няма разчети и анализи колко би струвало оскъпяването на инфраструктурните обекти.
В проектометодиката на МРРБ е заложено цените да могат да се вдигат на всеки три месеца, като това предполага, че най-вероятно увеличението ще е с повече от 15%.
Също така е записано, че изменението на цени по договори може да се случва „към момента на фактическото им извършване“. Това обаче също не се харесва на строителите. Според тях „фиксираният момент на изменение на цената на договор би създал определени практически пречки.“ Допълват, че няма механизъм за определяне и установяване на конкретни стойности на извършените разходи за стоки и материали. Държат да бъде записано „към момента на приемането им“, тъй като, според тях, това е най-меродавният начин за определяне на извършените разходи.
В проектометодиката на ведомството е предвидено да не се индексират строително-монтажни работи и доставки, извършени след като изпълнителят е изпаднал в забава поради причини, за които отговаря. Това обаче, според КСБ, би спомогнало на възложители „да използват недобросъвестно маловажни поводи и причини, с които да поставят изпълнителите по договорите в забава.“
Припомняме, че регионалният министър Андрей Цеков многократно даде заявка, че индексирането ще се промени. Премиерът Николай Денков пък проведе среща с Камарата на строителите в България (КСБ) и заяви, че очаква техните предложения за увеличенията. Тогава стана ясно, че правителството е готово да инициира и промени в Закона за обществените поръчки, ако е необходимо.