Тексаската заигравка на Мутафчийски и Ангелов
Издадените заповеди от здравния министър не съответстват на тексаската скала въпреки твърдението на ген. Мутафчийски
Да се отворят заведенията или не? Това е големият въпрос пред управляващите в последния месец. Въпреки протеста на бранша и тяхното твърдение, че са се превърнали в „изкупителна жертва“, министърът на здравеопазването реши да не им позволи да работят поне до началото на март. А вероятно и след това, предвид очакваната трета вълна на коронавируса.
Всъщност, предвид европейската практика, изглежда съвсем логично ресторантите и заведенията да не работят. Много хора, затворени на едно място за дълго време и без маски. Не звучи никак безопасно въпреки настояването, че има отстояние между масите и персоналът е с маски.
Но заведенията задават много логичните въпроси - защо са отворени заведенията в хотелите, щом е толкова опасно? Защо бяха отворени моловете? Защо бяха пуснати всички ученици в клас? Защо бяха отворени залите за фитнес и танци? Защо е позволено да се събираме в театри и в кина? А един бранш, който държавата отказва да компенсира адекватно, е оставен да умре бавно.
Общо взето от редовните и нередовните брифинги на Националния оперативен щаб (НОЩ) и правителството идват доста несвързани и разминаващи се обяснения. Миналия четвъртък например председателят на НОЩ ген. Венцислав Мутафчийски и здравният министър проф. Костадин Ангелов започнаха да цитират една скала, нарекоха я тексаска, и категорично заявиха, че всяко решение на НОЩ, което се предлага на правителството, се взима на база тази скала.
„С 1 е да отвориш писмо от пощата, а с 9 - да отидеш на бар. С 9 са и религиозни събирания над 500 души, а също така и концертни зали без определени места. Следващите по опасност са ресторанти и фитнеси“, поясни Мутафчийски по време на брифинга преди седмица. И продължи - ресторантите с външни помещения са с индекс на опасност 3. С такъв индекс са и посещаването на къмпинг или игра на голф. Футболните и баскетболните мачове пък са в средата – между 6 и 7. „Ние никога не сме претендирали за изчерпателност, че всички конфликтни места могат да бъдат спрени да се посещават. Не може да функционира обществото, без да има откъде да купи храна. Магазините са с индекс на опасност 4, а по-малките магазини - с индекс 3. Когато се спазва ограничението за определен брой посетители, тогава рязко може да спадне опасността от предаване на зараза.“
От двете асоциации на заведенията побързаха да контрират Мутафчийски и Ангелов и вчера публикуваха тази Тексаска скала. И вместо да даде яснота за действията на властите и да повиши доверието в тях, всъщност нещата станаха още по-подозрителни и пак се появиха съмнения, че Ангелов изпълнява по-скоро политически нареждания - в момента не е добре да се повтаря трагедията от есента, когато починалите в някои дни минаваха 200 души.
Само след два месеца в страната ще има парламентарни избори и не е добре камерите пак да показват умиращи хора по стълби и коридори на болници. През есента изборите бяха все още далеч и два месеца здравният министър, който на днешния брифинг отново повтори, че като лекар се е клел да брани живота и здравето на хората, повтаряше, че няма нужда да се затваря нищо. Дори столичният кмет Йорданка Фандъкова прояви повече отговорност тогава и в края на октомври разпореди ограничение на заведенията. Чак месец по-късно Ангелов и щабът прецениха, че това трябва да се случи на национално ниво.
А връщайки се на скалата, тя показва, че храненето в ресторанти на закрито далеч не е най-опасното действие в пандемията. Далеч по-опасно е да се ходи на фитнес, в мола, на театър, на кино или на концерт. Все неща, които бяха позволени, макар и при ограничен капацитет.
След вчерашната позиция на заведенията и публикуването на тази скала, днес здравният министър опита да обясни защо е действал така - защото 20 хил. човека могат да бъдат пожертвани, 200 000 вече е проблем.
Фитнесите, освен че са най-опасното място, са и мястото за спорт. Когато са отворени, в тях ще влязат 10-20 хил. души в цялата страна. Те ще бъдат изложени на риск. Ако отворим обаче всички ресторанти, направете си сметка колко хора ще влязат и какъв ще е кумулативният риск за цялото общество и дали цената, която ще платим с новозаразените и загиналите, си струва", обясни Ангелов.
"Стараем се постъпателно да връщаме по половин милион граждани в нормален вид. След това следим 14 дни нивата и взимаме следващото решение. Това е логиката, а не избирателно по браншове. Ако някой в момента ми е обиден, няма проблем. Но най-голямата ми ценност е да се грижа за живота и здравето на хората", каза още министърът.
Той обясни още, че решението да се отворят фитнесите и моловете, за които вече имаше множество медийни репортажи как хора се блъскат и се редят по опашки за магазини, се взимат на база оценка на възможността за най-голям брой струпани хора. "Едно е на 10 места да се съберат 1000 души, друго е да се съберат на много места 200 000 души", каза още Ангелов.
Тексаската заигравка на здравния министър показва поредния му опит да обясни своите решения и тези на щаба с половинчати истини. Така се случи през есента, когато използваше асоциациите на заведенията да обясни на обществото защо не затваря барове и заведения, след това използва асоциацията на хотелиерите, за да обясни защо не трябва да ги отваря, а сега реши да използва схема, за която обаче някой не му беше казал, че по никакъв начин не подкрепя поредната му теза.