10-ти сме по производство на вино в Европа
Страната ни предлага над 2000 сорта
България заема 10-то място като производител на вино в Европа с 1,75 милиона хектолитра през 2015 г. Общият производствен капацитет на страната ни е 7 пъти по-голям (7,2 милиона хектолитра), сочат данни на Probegex.
Най-значим е делът на белите вина – 63%, червените са 32%, а десертните - 5%. Най-произвежданият бял сорт в България е ркацители следван от димят, червен мискет и мускат отонел. При червените най-разпространенu са мерло, каберне совиньон и памид.
30% от българското вино се изнася навън, като най-големите ни пазари са Япония, Китай, Швеция, Полша, Русия, Канада, САЩ, БЕНЕЛЮКС. Интересен факт е, че 80% от износа се реализира от 10 български производителя на вино, при общ брой 235, уточняват от Probegex.
"България има огромен потенциал като винопроизводител и е много важно как ще го реализираме за в бъдеще. Можем да се похвалим със забележително разнообразие от над 2 000 сорта. Имаме модерна винена индустрия, която не само впечатлява с високо качество, но е и в крак с най-новите тенденции. Доказателство за това е засиленото производство на органично вино и вино без сулфити, което наблюдаваме у нас", коментира Меглена Михова от Probegex.
Припомняме, че 50 български изби спечелиха медали от Concours Mondial de Bruxelles (CMB) 2016. 45% от наградите за България са златни медали, което е прецедент в 23-годината история на конкурса. 42% е успеваемостта на страната ни - доста над средното ниво на успеваемост за останалите страни (30%), известни с традициите си в производството на вино и с качествата на вината си по света.
109-те български вина, отличени с медали от CMB 2016, бяха дегустирани в Брюксел, Хага и Рим. Вината си представиха българските производители Анжелус Естейт, Беса Валей, Бойар, Винекс Славянци, Винпром Свищов, Вила Мелник, Винзавод Асеновград, Домейн Бояр, Едуардо Миролио, Еолис Естейт, Изба Карабунар Меди Вели, Минков Брадърс, Синтика, Шато Бургозоне.