Турция инвестира ударно в слънчевата си индустрия срещу монопола на Китай
Южната съседка на България добави зашеметяващите 4.7 GW инсталиран капацитет от началото на 2024 г. досега
Китай управлява световния пазар на слънчева енергия – от производството на оборудване до планирането и изграждането на фотоволтаични съоръжения. Но друга голяма икономика – Турция – е решила да се противопостави на тази доминация.
Южната съседка на България добави зашеметяващите 4.7 GW инсталиран капацитет от началото на годината. Освен това Турция разчита на местно технологично развитие и инвестиции, така че производителите на слънчеви панели, като Kalyon Energy и Smart Solar Technologies, увеличават капацитета си.
Kalyon, например, планира да инвестира още 100 милиона долара във фабриката си за соларни модули в индустриалната зона на Анкара. Компанията получи и заем от 249 милиона евро за фотоволтаичен проект с мощност 390 MW. Неговият конкурент, Smart Solar, пък стартира производство на слънчеви клетки в своя център в Алиага, близо до Истанбул.
На фона на този разцвет Европейският съюз преживява отлив на такива компании, пише Balkangreenenergynews.
В Турция участниците в търговете за възобновяема енергия набавят оборудването си и работната ръка от вътрешния пазар. Правителството също така раздава солидни субсидии за соларни модули, вятърни турбини и други технологии.
Министърът на индустрията и технологиите Мехмет Фатих Качир се похвали по-рано тази година, че страната е първата в Европа по производство на слънчеви панели.
Седем соларни парка с обща мощност 390 MW
Kalyon Energy завърши своята слънчева електроцентрала Konya Karapınar миналата година. Тя има 1.35 GW пиков капацитет, повече от всяко съоръжение от този вид в географска Европа. Освен това компанията сама произвежда оборудването в завода си край Анкара.
Сега има друг проект, за седем фотоволтаични блока с 390 MW комбиниран пиков капацитет.
Отделът за гарантиране на експортни кредити на Обединеното кралство (UK Export Finance, UKEF) и полската агенция за експортно кредитиране (KUKE) заявиха, че заедно са предоставили гаранции на Kalyon Energy за заем от 249 милиона евро, организиран от Standard Chartered Bank.
Британският износител GE Vernova – чрез своето дъщерно дружество UK Grid Solutions – ще достави и инсталира инверторни станции, контролери за електроцентрали и друго критично оборудване. Полските износители ще доставят системи за сигурност (включително софтуер и оборудване) и стоманени компоненти. UKEF също финансира проекта Konya Karapınar.
Комплекс за производство на слънчеви панели
Бъдещ соларен парк с пикова мощност от 157 MW във Вираншехир в Шанлъурфа ще покрие цялото производствено потребление на Kalyon PV, разкри наскоро главният изпълнителен директор на подразделението Ерсан Тюфекчи. Това ще даде възможност за производство на слънчеви панели с неутрално съдържание на въглерод, посочи той. Инвестицията се оценява на 90 милиона долара.
Тюфекчи отбеляза, че компанията е „нарушила монопола на Китай“ през февруари, като е стартирала производството на кристали за зародиш. Той е ключов елемент при производството на слънчеви клетки. Това повиши степента на локализация в комплекса за производство на фотоволтаични панели до 90%, подчерта ръководителят му.
Kalyon Energy има за цел да увеличи портфолиото си от оперативни слънчеви и вятърни електроцентрали до 2 GW до края на следващата година. Целта за 2030 г. е 5 GW.
Компанията за възобновяеми енергийни източници очаква да достигне 500 MW износ на слънчеви панели през 2025 г. За целта компанията ще инвестира още 100 милиона щатски долара в интегрираната фабрика.
Още производство на слънчеви клетки
Smart Solar Technologies (Smart Güneş Teknolojileri) обяви началото на редовно производство на слънчеви клетки в своето съоръжение в Алиага. Обектът се намира в провинция Измир.
С капацитет от 800 MW годишно, компанията изрази амбиция за разширяване на световния пазар, включително САЩ и Европейския съюз.
Основана през 2014 г., Smart Solar Technologies построи първата си фабрика в Гебзе близо до Истанбул през 2017 г. Съоръжението за слънчеви модули в Диволаси започна производство през 2022 г. Същата година компанията излезе на фондовата борса Borsa İstanbul.
Турция вече има инсталирана слънчева енергия от 16 GW, но трябва да удвои капацитета си, за да постигне целта си за 2030 г.
Официалните данни показват, че Турция току-що е надхвърлила 16 GW в оперативен капацитет на слънчева енергия. Тази година страната добави колосалните 4.7 GW.
Турция има цел от 32.9 GW за сегмента за 2030 г., нараствайки до 52.9 GW за 2035 г.