В Швеция тестват дрон за спешна медицинска помощ
Дронът ще бъде оборудван с дефибрилатор и ще помага в случаи на сърдечен арест
~ 2 мин.
Докато повечето безпилотни летателни апарати се използват предимно за развлечение, изследователи от Каролинския институт в Швеция решиха да прибавят към дроновете нов тип по-полезна функционалност с медицински цели. В рамките на наскоро стартирала пилотна програма те са оборудвали дрон с дефибрилатор, като целта е да се достави по-бърза помощ на хора, изпаднали в сърдечен арест.
От такъв проблем в света умират повече от 6 милиона души годишно, което го прави най-честата причина за смърт в глобален мащаб. Едва един на всеки 10 човека успява да преживее пристъп на сърдечен арест извън болница. Навременната реакция е ключов фактор за увеличаване на този коефициент. При получаване на сърдечен арест всяка минута без лечение и дефибрилация намалява шансовете за спасение с 10%, пише Digital Trends.
Този проблем е в основата на идеята на шведските учени. Джейкъб Холенберг и колегите му от Каролинския институт проучват данни за случаи на сърдечен арест извън Стокхолм, където няма адекватни спешни медицински ресурси. Анализите сочат, че средното време за реакция във въпросните райони е 30 минути, а статистиката е стряскаща – нито един оживял.
След като се запознава с настоящата ситуация, екипът решава да провери колко време ще е необходимо на един дрон с дефибрилатор да достигне тези зони. Те пускат прототип на устройството до места в района, където наскоро са били регистрирани случаи на сърдечни пристъпи. По време на общо 18 тестови полета се установява, че дронът пристига до мястото за около 5 минути полет. За сравнение, на линейката ѝ е отнеma средно по 22 минути, за да се придвижи.
Освен с дефибрилатор, дронът е оборудван и с високоговорител, чрез който гражданите да комуникират с професионални медицински лица, за да успеят да се справят с критичната ситуация. „Ако успеем да съкратим времето от получаването на сърдечен арест до идването на бърза помощ с няколко минути, стотици животи ще бъдат спасени всяка година“, обяснява Холенберг, цитиран от Digital Trends.
В момента той и екипът му работят с местните служби за спешна помощ, за да оптимизира тази дефибрилационна програма. Очаква се системата да е готова за изпълнение през следващите две години.