Върховният британски съдия призова Лондон за яснота по Brexit
Лорд Дейвид Нойбергер се опасява, че ако британският парламент не обясни как съдиите в страната да тълкуват решенията на Европейския съд, те ще трябва да импровизират
Най-високопоставеният съдия на Обединеното кралство заяви, че правителството в Лондон трябва да осигури повече яснота как ще се развива британското право след Brexit. В момента британското законодателство е предмет на решения, постановени от най-висшия съд на Европейския съюз – Европейския съд.
"Британският парламент трябва да бъде „много ясен” при информирането на съдиите как да се отнасят спрямо решенията на Европейския съд, след като Великобритания напусне ЕС", заяви Лорд Дейвид Нойбергер, председателят на британския Върховен съд пред BBC. Той добави, че съдиите не трябва да бъдат обвинявани в неправилно тълкуване, ако инструкциите от властите в Лондон са неясни.
Премиерът Тереза Мей е на мнение, че Европейският съд не
трябва да има компетенции по отношение на Великобритания, след като страната
излезе от Блока.
Нойбергер, който
ще се оттегли от поста си другия месец, настоява за повече насоки как съдиите
във Великобритания трябва да го правят. „Ако правителството не обясни ясно какво трябва да правят
съдиите относно решенията на Европейския съд след Brexit или по някаква друга тема след Brexit, то тогава съдиите
просто ще трябва да дават най-доброто от себе си”, коментира председателят на
британския Върховен съд и добавя: „Да се обвиняват обаче съдиите, че коват
право, когато парламентът не е успял да направи това, би било несправедливо”.
Европейският съд всъщност е Върховният съд на ЕС и съблюдава прилагането и тълкуването на европейското право. Решенията на този съд са задължителни за всички държави-членки на Блока. Когато Великобритания напусне ЕС, Европейският съд ще продължи да развива правото във всички области – от правата на потребителите до дискриминацията, от компенсирането на пътниците на авиолиниите до правата на транссексуалните.