Вдигането на концесионните такси заплашва добивния сектор в България
Дългосрочно решението на Асен Василев крие риск за инвестициите в сектора и допълнително поскъпване на строителните материали
Няколко бизнес асоциации се включиха със становища в общественото обсъждане на проекта на финансовия министър Асен Василев за рязко увеличение на концесионните такси за добив на подземните богатства. Всички те го предупреждават, че това е грешна стъпка, която всъщност може и да намали приходите в бюджета, тъй като част от големите инвеститори може и да напуснат страната.
В проекта е заложено шоково вдигане на концесионните такси – петкратно за добив на мед и злато, и двукратно за индустриални, строителни и скалнооблицовъчни материали и нефт и природен газ. Общественото обсъждане по предложението на Асен Василев приключи преди почти две седмици, но към момента все още на уебстраницата на финансовото министерство не са публикувани резултатите от него, т.е. какви дискусии са проведени и кои от забележките в становищата ще бъдат взети под внимание.
Според Американската търговска камара в България (АмЧам), чийто член е и канадската златодобивна компания Dundee Precious Metals, подобно рязко вдигане на таксите изпраща сигнал, който обезкуражава както дългогодишните инвеститори в страната, така и тези, които я наблюдават с интерес и планират инвестиции в нея. Според Камарата проектът е незаконосъобразен и нецелесъобразен и трябва да бъде преосмислен изцяло.
Припомняме, че настоящите условия са въведени с наредбата още през 1999 г. и допълнени през 2007 г. с понятия като „концесионно възнаграждение“.
Според АмЧам предложението цели единствено краткосрочно увеличаване на приходите за бюджета, но ощетява сектора, в който инвеститорите могат да понесат „сериозни вреди“, а възвръщаемостта на инвестициите – да се постави под въпрос.
Според Българската асоциация на производителите на инертни материали (БАПИМ) (бел. р. – пясък, филц, чакъл, мозайка) предвиденото увеличение на приходите от концесионна дейност ще доведе до сериозно свиване на дейността на концесионерите, отказ от дейност и в крайна сметка – до намаляване на размера на плащанията от концесионна дейност в сектора. По този начин по-големите приходи от концесионната дейност биха били само временно явление.
От бизнеса отправят критики заради липса на структурен анализ с яснота какви ще бъдат очакваните приходи в бюджета или влиянието на това увеличение за концесионерите.
По-скъпи строителни материали
Според БАПИМ подобен шоков ръст на таксите е възможно допълнително да вдигне цените на строителните материали.
Повишението на концесионните такси реално ще доведе до следващо покачване на продажните цени, допълнително свиване на пазара, а то от своя страна до задълбочаващата се криза в строителния сектор“, коментират от БАПИМ в своето становище.
България в Европа
Според индекса Investment Attractiveness на канадския Fraser Institute, част от годишното проучване сред минните компании по света, към 2019 г. България се намира сравнително високо, като сред европейските страни с по-висок коефициент са единствено Финландия, Португалия, Ирландия и Швеция. Голяма част от останалите европейски страни обаче не са част от проучването, а зад България остават Норвегия, Франция и други.
През последните две години България също не влиза в класацията заради твърде малко анкетирани компании от страната.