Вечерни новини: Методиката за балансираща енергия не се променя; Гюров е несъвместим с БНБ
ДДС приходите няма да излязат и тази година; България напредва с продажбата на оборудването за АЕЦ „Белене“
Методиката за ценообразуване на балансиращата енергия няма да се променя
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) засега няма да променя методиката, по която се формират цените на балансираща енергия. Вместо това ще бъдат изплатени компенсации, осигурени от надвзетите приходи на търговците и координаторите на балансиращи групи. Това заяви председателят на регулатора Иван Иванов пред журналисти в четвъртък.
Андрей Гюров е несъвместим с поста подуправител на БНБ
Комисията за противодействие на корупцията е уведомила Българската народна банка, че е установила несъвместимост по отношение на г-н Андрей Гюров, подуправител, ръководител на управление „Емисионно“.
ДДС приходите няма да излязат и тази година
Приходите от ДДС в държавната хазна и тази година няма да излязат. Според Бюджет 2024, изготвен от бившия финансов министър Асен Василев, трябва да бъдат събрани 18.626 млрд. лв. Очакванията на Министерството на финансите обаче са за събираемост от едва 17.986 млрд. лв. Това отговаря на изпълнение от около 96.6%, т.е. прогнозата е държавата да събере с около 640 млн. лв. по-малко приходи от ДДС спрямо планираното.
България напредва с продажбата на оборудването за АЕЦ „Белене“
България напредва с преговорите за продажба на оборудването на АЕЦ „Белене“ на Украйна. Това стана ясно по време на изслушване на служебния енергиен министър Владимир Малинов.
Политическа стабилност, eврозона, ОИСР и Шенген – решаващи за българския бизнес
Политическата стабилност, влизането на България в Еврозоната, ОИСР и Шенген са най-важните фактори за развитието на светлия бизнес в България. Около тези приоритети се обединиха Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), посланици и дипломати на страните от ЕС и САЩ. Те разговаряха по времена традиционната бизнес закуска, организирана от най-голямата работодателска организация в страната.
Лихвите по ипотечните заеми в България отново не мърдат (графика)
Лихвите по ипотечните заеми в България почти не мърдат за пореден месец. Това показват актуалните данни на Българската народна банка към месец май. Те се повишават минимално от 2.49% до 2.51%, което все още е под нивото от месец март и гравитира около рекордното дъно в стопанската история на България от 2.46%.
Таванът на надценката на хляба очаквано породи куп проблеми
Изненадващото одобрение на 15-процентния таван на надценката на хляба от депутатите очаквано е свързано с куп проблеми по прилагането му. Това става ясно дни преди официалното влизане в сила на мярката – от 1 юли. Скандалната промяна дойде без никакво обсъждане, през предходните и заключителни разпоредби на Закона за хазарта и като част от предизборната кампания. Мотивът на депутатите беше, че производствените цени били ниски, но търговците си начислявали 40 – 50% надценка.
Администрацията много трудно може да роди прогрес и промяна
Голяма част от новата управа на София се състои от хора от бизнеса, които сега влизат в администрацията и се сблъскват челно с това, че тя много трудно може да роди прогреса и промяната, която трябва да се случи. Това коментира Никола Барбутов, зам.-кмет на Столична община с ресор европейски политики, международна дейност и туризъм. Той взе участие в международния форум Green Transition 4.0, организиран от Dir.bg.