„Зимата“ на китайската стоманена индустрия удря останалия свят
Строителният сектор в Китай е в застой и предприятията опитват да намерят пазари навън, подбивайки цените
Китайската стоманодобивна промишленост e ударена от застоя при сектора на имотите в страната. Липсата на достатъчно търсене оставя много излишен капацитет, който не може да бъде поет от други индустрии, казаха наблюдатели от индустрията пред CNBC.
Китайското търсене е голямо разочарование за металите навсякъде“, каза Сарбин Чоудхури, ръководител на стоковите анализи в BMI, подчертавайки по-специално спада при стоманата и желязната руда.
„Това се дължи основно на слабия имотен сектор в Китай. Спадът там се очаква да продължи няколко години и това определено предвещава негативно влияние върху индустриалните метали, които са необходими в инфраструктурата“, добави тя.
Китай е най-големият производител на стомана в света, като държи повече от половината световно производство с над милиард тона годишно.
Освен това е водещ световен потребител на стомана и желязна руда, а цените и на двата материала са спаднали, тъй като предлагането остава раздуто на фона на слабото вътрешно търсене.
Цените на стоманената арматура в Китай са намалели с над 20% до 3208 китайски юана ($450) за тон, показват данни от доставчика на финансова информация Wind. Цените на китайската желязна руда, ключовият материал за стоманата, са паднали с над 28% тази година, според данни на FactSet.
„Зимата“ на стоманодобивната индустрия
Ху Уангминг, председател на най-големия производител на стомана в света – държавната Baowu Steel, наскоро каза, че стоманодобивната индустрия преминава през „зима“, добавяйки, че индустрията е в разгара на дългосрочен период на приспособяване.
Китайската стоманодобивна индустрия е хваната „между чука и наковалнята“, тъй като маржовете на производителите са все по-притиснати от слабото търсене, каза Мати Джао, ръководител на Азиатско-тихоокеанския отдел за основни материали. Очаква се търсене да продължи да бъде слабо и през 2025 г. на фона на „много слаб“ китайски пазар на имоти, каза тя пред CNBC.
Освен това, без конкретни мерки, обявени на високопоставената среща на Третия пленум на управляващата Комунистическа партия в страната, надеждите избледняват, че изпадналият в затруднение имотен сектор в Китай ще излезе от дупката.
Продажбите на багери в Китай се очаква да намалеят с 8% на годишна база за фискалната 2024 г., пише Citi в бележка от август. Продажбите на багери обикновено се разглеждат като водещ индикатор за строителната дейност и в последствие на търсенето на метали.
Маржовете на стоманодобивните заводи в Китай са изложени на риск да паднат до най-негативните нива тази година, прилагайки потенциално още по-голям натиск върху цените на желязната руда“, каза Вивек Дхар от Commonwealth Bank of Australia.
Китайските производители на стомана са натрупали загуби през последните 12 месеца и търсят експортни пазари за по-добри цени, каза Джао от BofA.
„Неустойчиви“ пазарни условия
Няколко държави повдигнаха обвинения за дъмпинг срещу Китай, тъй като неговите производители се опитват да увеличат износа на фона на забавянето на вътрешния пазар.
Тайланд наскоро въведе антидъмпингови мита върху горещовалцуваните стоманени рулони от Китай. Миналия септември Индия също наложи антидъмпингови мита върху определена китайска стомана за пет години. Министерството на промишлеността и търговията на Виетнам пък започна разследване на някои видове горещо валцувани рулони от Китай и Индия.
Китайският износ оказа съществено влияние върху перспективите за производство на стомана в останалия свят“, казаха анализаторите на Citi.
През юли бяха постигнати 57.1 милиона тона нетен износ на стомана от Китай и ако това ниво се запази през останалата част от годината, през 2024 г. ще се наблюдава 17% годишно увеличение на китайския нетен износ на стомана, каза екипът на Citi. Увеличаването на износа на стомана обаче намалява обема на производството на стомана в останалия свят.
Най-голямата стоманодобивна фабрика в Чили – Compañía Siderúrgica Huachipato – наскоро обяви, че ще затвори своите стоманени операции „за неопределено време“ в резултат на „невъзможността да се конкурира с китайската стомана“.
Вторият по големина производител на стомана в света – индийската ArcelorMittal – заяви, че свръхпроизводството в Китай е направило условията на пазара на стомана „неустойчиви“.
Излишното производство в Китай по отношение на търсенето води до много ниски местни спредове за стомана и агресивен износ“, каза компанията.
Наскоро германският стоманодобивен гигант ThyssenKrupp съобщи, че има проблеми на пазар и предстои съкращаване на хиляди работници.
Дъмпингът на стомана в Китай може да доведе до свръхпредлагане в дестинациите за износ, което ще навреди на цените на акциите на местните производители на стомана, каза Жао от BofA.
Пет страни от Югоизточна Азия, включително Виетнам, Тайланд, Филипините, Индонезия и Малайзия, са усвоили 26% от износа на стомана в Китай през 2023 г., следвани от Южна Корея с 9%, според статистиката на BofA.