100% разходи по Плана за възстановяване, 0% приходи – възможно е
Вицепремиерът Атанас Пеканов отговори задочно на Асен Василев, който се похвали, че е открил грешката в бюджета на служебното правителство
Теоретично България би могла да направи 100% от разходите, изисквани по Плана за възстановяване, но да получи 0% от приходите. Това обясни вицепремиерът Атанас Пеканов, отговаряйки задочно на Асен Василев, който през уикенда обвини Министерството на финансите, че е объркало бюджета именно по линия на приходите и разходите по Плана.
„Да, възможно е да се случи“, отговори Пеканов на журналистически въпрос, докато представяше първия доклад на Съвета за икономически анализи към Министерския съвет, посветен на динамиката на регионалните икономически неравенства в България през XXI век.
Така функционира механизмът – правим разходите, защото правим нещо, което трябва да се построи до 2026 г., или да се закупи, или да се направи програма за инвестиции за малките и средни предприятия – има разходи, които си вървят. В същото време обаче парите ги получаваш само ако си си свършил работата – а работата включва реформи, закони и т.н.“, обясни Пеканов.
Той даде пример с миналата година, когато се случи именно така – разходите и приходите не си кореспондираха.
Но така функционира механизмът“, каза Пеканов.
Припомняме, че в събота бившият финансов министър и съпредседател на „Продължаваме промяната“ Асен Василев публикува видео в страницата си във Facebook, заявявайки че Министерството на финансите е допуснало две грешки с представения в петък проектобюджет за 2023 г. с огромен дефицит, доближаващ 7%.
На първо четене има две големи грешки. Първата е, че по Плана за възстановяване са заложени да се направят 100% от разходите, а да получим 0% от приходите. Това е грешка от 2.881 млрд. лв.“, обясни Василев.
Според него, ако се заложат и 100% от приходите по Плана и се вземе 100% от печалбата на държавните дружества, дефицита се свива до 3.6%.
Според правилата на Европейската комисия обаче парите по Плана ще се отпускат само срещу представени резултати и направени проверки от Брюксел. Ако проектите не са изпълнени и реформите не са осъществени, Комисията може и да не преведе парите, а проектите да останат за сметка на изпълнителя.