Green Solar Energy участва в строежа на един от най-големите соларни паркове в България
ФЕЦ „Свети Георги“ е разположен върху бившето летище „Силистра“ и включва близо 400 000 слънчеви панела
Три компании започнаха строителството на един от най-големите соларни паркове в България – централата „Св. Георги“ върху бившето летище „Силистра“. Българската Solarpro Holding и китайската CMC Europe бяха избрани за партньори в инженеринга, снабдяването и строителството (EPC), докато друга българска компания, Green Solar Energy, ще изпълни всички присъединителни съоръжения, в това число повишаващи и възлови подстанции и електропроводи 110kV, необходими за свързване на проекта с мрежата."
Очаква се строителната фаза на проекта да разкрие 200 нови работни места.
Как се развива проектът
Началото бе дадено от Rezolv Energy, дъщерно дружество на Actis, инвеститор в устойчива инфраструктура. Тя придоби правата за изграждане и експлоатация на соларна централа с мощност 225 MW. Проектът е върху бившето летище „Силистра“ на площ 165 хектара и включва близо 400 000 слънчеви панела. По план паркът трябва да е готов до средата на 2025 г. Със средно годишно производство на електроенергия от повече от 310 гигаватчаса (GWh), "Свети Георги" ще бъде един от най-големите соларни проекти в България, след като бъде пуснат в експлоатация.
Това е и най-голямата чуждестранна инвестиция в българския сектор за възобновяема енергия до момента.
Този месец стана ясно, че Rezolv Energy е осигурила 90 милиона евро дългово финансирането на соларния парк „Св. Георги“. Заемът е осигурен от от Международната финансова корпорация (IFC) и Raiffeisen Bank International.
Сделка за виртуална енергия
Още през септември стана ясно, че Rezolv Energy сключи споразумение за закупуване на слънчева виртуална енергия (VPPA) с европейския производител устойчиви стъклени опаковки Ardagh Glass Packaging-Europe (AGP-Europe).
VPPA покрива продукцията от 229 MW соларен проект „Свети Георги“ на Rezolv Energy в България, осигурявайки възобновяема електроенергия за производствените операции на Ardagh в цяла Европа от април 2026 г. Споразумението за слънчева виртуална енергия е едно от първите, подписани в България. То има за цел да осигури 110 GWh годишно възобновяема електроенергия на AGP-Europe за период от 12 години.
vPPA е финансов договор, използван за осигуряване на възобновяема енергия без физически пренос на електроенергия.